Misterije britanske prošlosti: Moć žena u doba Rimljana
Kada su Rimljani prvi puta kročili na Britanska otočja, otkrili su zemlju koju su vodile ratnice i druge žene visokog statusa. Julius Cezar i drugi suvremenici opisali su situaciju u ovom novom i neobičnom teritoriju kao dominaciju žena. Iako su moderni povjesničari često sumnjali u to da su ovi drevni rimski zapisi precizni, nova analiza DNA starog 2000 godina sugerira da su žene uistinu imale značajnu ulogu u pretpovijesnoj Britaniji.
Žene kao središnja figura društva
Ideju da su drevna društva možda bila fokusirana na žene podržale su i arheološke nalazi u keltskim grobovima u Dorset-u, južnoj Engleskoj. Tu je, otprilike od 100. godine prije Krista do 100. godine, živjela plemena poznata kao Durotriges. U tim grobovima, pokopane žene obično su imale najbogatije grobne blago, što sugerira da su žene mogle imati političke, vojne i društvene utjecaje.
Izvanredna otkrića iz Winterborne Kingstona
U novoj studiji, istraživači su sekvencirali DNA 55 pojedinaca s arheološkog nalazišta Durotrigiana u Winterborne Kingstonu, dodavši dvije osobe iz obližnjih groblja. Analizirajući razine raznolikosti u mitohondrijskoj DNA koja se nasljeđuje samo od majke i Y kromosomu koji se prenosi s oca na sina, otkrili su da više od dvije trećine pokopanih u Winterborne Kingstonu potječe iz jedne, do sada nepoznate majčine loze.
“Rekonstruirali smo obiteljsko stablo s mnogim različitim granama i otkrili da većina članova vuče svoje porijeklo od jedne žene koja je živjela stoljećima ranije,” objašnjava autorica studije, dr. Lara Cassidy. “U usporedbi s tim, veze kroz očinsku lozu gotovo su izostale,” što se može vidjeti po visokoj raznolikosti Y kromosoma među muškarcima na groblju. Ova otkrića sugeriraju da su ovi muškarci dolazili iz drugih zajednica, dok su žene bile lokalne.
Matrilokalnost u povijesnom kontekstu
“To nam govori da su muževi dolazili u zajednice svojih žena nakon braka, pri čemu je zemlja potencijalno bila prenesena kroz žensku lozu,” dodaje Cassidy. Ovaj aranžman poznat je kao matrilokalnost, koja se suprotstavlja patrilokalnim društvima koja su do sada smatrana normom kroz većinu pretpovijesti. “Ovo je prvi put da je ovakav sustav zabilježen u europskoj prehistoriji, a predviđa osnaživanje žena u društvenom i političkom smislu,” dodaje Cassidy.
Širenje matrilokalnih društava
Istražujući koliko su široko rasprostranjene bile matrilokalne zajednice u drevnom svijetu, istraživači su analizirali genome pojedinaca iz 156 grobova diljem Europe, od neolita do željezno doba. Fascinirajuće, pronašli su dokaze matrilokalnosti na šest različitih lokaliteta, svi iz Engleske željezno doba. “Vidjeli smo groblja gdje su većina pojedinaca majčinski potekli iz malog skupa ženskih predaka,” objasnio je profesor Dan Bradley, jedan od autora studije.
Povezivanje s pričama iz prošlosti
Nazad u sadašnjost, istraživači tvrde kako njihova otkrića potvrđuju priče koje su pričali poput Julija Cezara i drugih rimskih autora. Prema tim izvještajima, prve britanske vladarice bile su žene, uključujući legendarne ratnice Boudiccu i Cartimanduu, koje su u prvom stoljeću naše ere značajno odoljele Rimljanima. “Pretpostavljalo se da su Rimljani pretjerali s slobodama britanskih žena kako bi stvorili sliku neukrotivog društva,” objašnjava direktor iskopavanja dr. Miles Russell. “Međutim, arheologija, a sada i genetika, sugeriraju da su žene imale utjecaj u mnogim područjima života željeznog doba.” Ova studija objavljena je u časopisu Nature.
Zaključak
Ova otkrića donose novo svjetlo na društvene strukture pretpovijesne Britanije i otvaraju mogućnost da su žene igrale ključnu ulogu u oblikovanju društava u kojima su živjeli. Možda je vrijeme da preispitamo naše razumijevanje povijesti i uloge žena u njoj.