Zašto Čujemo u Snjima? Istraživanje Sluha u Snovima
Uvod
Mnogi su se pitali zašto tijekom sna imamo auditory doživljaje. Mnogi je povezuju s ‘ludilom’, a neki su drevni grčki filozofi uspoređivali snove s psihotskim iskustvima. No, iako postoje sličnosti, postoje ključne razlike između snova i psihotičnih stanja. U ovom članku istražit ćemo kako funkcioniše naš mozak dok sanjamo i zašto čujemo zvukove koji ne postoje u stvarnosti.
Razlika između snova i psihotičnih iskustava
Kada smo budni, ljudi s psihotičnim poremećajima doživljavaju svijet kao kroz san, dok sanjači mogu dobiti dojam što znači imati psihotski događaj. Međutim, dok psihotične halucinacije često uključuju zvuk, snovi su najčešće vizualni. Unatoč tome, studija iz 2020. godine pokazuje da nije posve točno tvrditi da su ta dva mentalna stanja potpuno različita, budući da sanjači mogu također čuti sadržaj u svojim snovima.
Kako čujemo u snovima?
Jedno od zanimljivih pitanja je: kako to da možemo čuti u snovima? Kako mogu razgovarati s likovima kao što su Elmo ili čarobnjaci, iako nisu fizički prisutni? Kratak odgovor leži u nevjerojatnoj sposobnosti našeg mozga.
Naš mozak obrađuje senzorne informacije čak i kada spavamo. Tijekom spavanja, naše tijelo postaje manje pokretno zbog mišićne atonije, ali mozak radi slično kao kad smo budni. U fazi REM spavanja, kada imamo najživopisnije snove, aktivnost u određenim područjima mozga postaje intenzivnija, dok druga područja, kao što su ona odgovorna za logiku (prednji režanj), postaju manje aktivna.
Utjecaj vanjskih zvukova
Istraživanja su pokazala da, dok većina vanjskih senzacija ne dopire do našeg svjesnog uma tijekom spavanja, neki zvukovi ipak uspijevaju. Na primjer, ako čujemo alarm, susjedove radove ili uši ptica, ti zvukovi mogu postati dio naše snovite priče. No, ukoliko je zvuk previše upadljiv ili glasan, mozak će nas probuditi tumačeći to kao prijetnju.
Interni zvukovi u snovima
Kada sanjamo, naš slušni korteks može simulirati zvučna iskustva, uključujući glasove, glazbu ili zvukove iz okoline. U navedenoj studiji iz 2020. godine, istraživači su otkrili da su glasovi najčešće prepoznat zvuk u snovima, uz 83% sudionika koji su čuli razgovor. Čak i kada su neki glasovi razgovarali na stranim jezicima, sudionici su izjavili da su ti zvukovi bili jasni i zapaženi.
Kako mozak stvara te zvukove?
Zanimljivo je da naš mozak može stvarati ove unutarnje zvukove iz naših uspomena. Dok sanjamo, mozak koristi prethodna iskustva kako bi konstruirao audioelemente koje čujemo. Također, aktivnost u limbčkim sustavima, koji su odgovorni za emocionalne sadržaje, pomaže u tome da zvukovi postanu integralni dijelovi snova.
Zašto sve to djeluje tako realno?
Jedan od razloga zašto osjećamo da su naši snovi tako realni je taj što aktivnost u frontalnim režnjevima opada dok spavamo. Ova regija je zadužena za logičko razmišljanje, pa naš mozak smanjuje sposobnost preispitivanja čudnovatosti snova. Uz to, aktivnost u amigdali se pojačava, osnažujući emocionalne reakcije u snu i čineći ih još živopisnijima.
Zaključak
Iako sanjanje ostaje složeno i relativno neistraženo područje nauke, fascinantno je kako naš mozak može stvoriti tako nevjerojatna iskustva. Dok nastavljamo istraživati svijet snova, saznat ćemo više o tome kako naše misli, emocije i uspomene oblikuju ono što doživljavamo tijekom sna. Za više informacija o čudnom svijetu snova i znanosti, istražite dodatne izvore.