Treba li vašu mačku držati unutra ili je pustiti van? Istraživanje daje novu perspektivu
Uvod
Debate o tome treba li kućnu mačku držati unutra ili joj omogućiti slobodno lutanje po susjedstvu nikada ne prestaju biti vruća tema među vlasnicima mačaka. Iako mnogi ljubitelji mačaka podupiru ideju slobodnog kretanja, novo istraživanje pruža dodatni razlog zašto bi mačke trebale ostati unutra: iznenada otkriveno izlaganje tretmanima protiv buha.
Mačke kao učinkoviti lovci
Mačke imaju prirodnu sklonost za lutanje i lov, no mnoge ih njihove ljudske sluge drže unutra zbog brige o lokalnoj divljini. Kao iznimno učinkoviti lovci, kućne mačke mogu biti odgovorne za nevjerojatno visok broj smrtnih slučajeva među životinjama. Prethodna istraživanja već su pokazala ovu činjenicu. Studija iz 2022. godine procijenila je da kućne mačke ubiju između 160 i 270 milijuna životinja svake godine samo u Velikoj Britaniji. U Australiji su odgovorne za smrt do 650 milijuna gmazova godišnje.
Učinak na bioraznolikost
Znanstvenici su također otkrili da mačke jedu najmanje 2,084 različite vrste životinja, najčešće ptice i male sisavce, ali povremeno i veće životinje poput emua, zelenih morskih kornjača i domaćih krava. Ovo nije samo pitanje prirodnog ekološkog uklapanja; njihov geografski raspored uvelike određuju ljudi, čime postaju učinkovita invazivna vrsta u nekim prirodnim staništima.
Nedavna studija sa Sveučilišta Sussex otkrila je da ptići umiru u značajnim količinama zbog toga što su njihova gnijezda napravljena s krznom mačaka tretiranim protiv buha. Ovi tretmani sadrže pesticide koji mogu biti štetni za ptice, jaja i ptiće.
Iznenađujući nalazi istraživanja
Istraživači su prikupili 103 gnijezda od plavih i velikih sjenica u Velikoj Britaniji, a svako od njih bilo je obloženo krznom. Njihova analiza otkrila je tragove 17 od 20 ispitivanih insecticida. Svako gnijezdo sadržavalo je fipronil, kemikaliju zabranjenu za poljoprivrednu upotrebu u EU od 2013. godine, dok je 89% sadržavalo imidakloprid, pesticid koji je zabranjen za zaštitu biljaka 2018. godine.
Posljedice za ptičje populacije
Znanstvenici su primijetili da viši nivoi pesticida koreliraju s povećanjem smrtnosti ptića. Cannelle Tassin de Montaigu, glavna autorica istraživanja, istaknula je: “Nijedno gnijezdo nije bilo oslobođeno od insekata u našoj studiji, a prisutnost ovih štetnih kemikalija mogla bi imati devastirajuće posljedice na populaciju ptica u Velikoj Britaniji.”
Istraživači naglašavaju da otkriveni pesticidi najvjerojatnije potječu iz tretmana protiv buha koji su mačke, psi i stoka primili. Dok ne obeshrabruju vlasnike kućnih ljubimaca od tretiranja protiv buha, sugeriraju da bi trebali pristupiti ovim postupcima promišljeno.
Savjeti za vlasnike mačaka
Britanska veterinarska udruga savjetuje protiv uniformiranog, cjelogodišnjeg tretmana protiv buha i krpelja. Umjesto toga, potiče veterinare da vode informirane rasprave s vlasnicima ljubimaca, procjenjujući potrebu za tretmanom na temelju zdravlja životinje, ljudi i okoliša, ali i načina života ljubimca. Na primjer, ako imate mačku koja živi unutra, možda biste trebali razmotriti opušteniji pristup sprječavanju buha.
Završna misao
Istraživanje ukazuje na nužnost boljeg procjenjivanja ekološkog rizika veterinarskih lijekova. “Izuzetno je zabrinjavajuće vidjeti visoke razine toksičnih pesticida u ptičjim gnijezdima uzrokovanim veterinarskim lijekovima”, rekla je Sue Morgan, izvršna direktorica Savez ptica pjevača. “Opstojnost britanskih ptica pjevača je u krizi. Više od polovice naših ptica je ugroženo ili već u opadanju, zbog čega je ključno djelovati čim prije.”
Nedavna istraživanja u časopisu *Science of the Total Environment* osvetljavaju važnost ovih problema i pozivaju na akciju za zaštitu bioraznolikosti. Svaki vlasnik kućnog ljubimca trebao bi biti svjestan utjecaja svojih odluka na prirodu i raditi na očuvanju ekosustava.