Razlika između strujanja zraka i strujanja oceana: Jet Stream i Gulf Stream
Poput uzbuđenog čivave i hot doga, jet stream i Gulf Stream lako se mogu zamijeniti, no zapravo su vrlo različiti. Ovaj članak će vam pomoći da razumijete osnovne razlike i značaj ovih dvaju prirodnih fenomena.
Što je Jet Stream?
Jet stream – ili točnije, jet streams – su brze struje zraka koje se kreću od zapada prema istoku širom svijeta. One su smještene u višim slojevima atmosfere, na visini od oko 9,100 metara (30,000 stopa) iznad površine Zemlje. Najčešće se spominje izraza “jet stream” u kontekstu sjevernog polarno-jakog strujanja koje prolazi nad srednjim i sjevernim dijelovima Sjedinjenih Država i Europe.
Kako funkcionira Jet Stream?
Zemlja zapravo ima četiri glavna jet streama: dva polarna jet streama blizu polova i dva suptropska jet streama bliže ekvatoru. Ovi strujni sustavi putuju od zapada prema istoku zbog rotacije Zemlje i utjecaja Coriolisove sile. Također, oni su pogonjeni toplinom iz Sunčeve energije – neravnomjerna temperatura Zemljine površine stvara razlike koje dovode do promjena pritiska, što zajedno s rotacijom Zemlje generira ove visoke struje zraka.
Utjecaj Jet Streama na vremenske uvjete
Snaga i položaj jet streama mogu značajno utjecati na vremenske sustave. U zimskim mjesecima, veća temperaturna razlika između polova i tropa omogućava suptropskim jet streamovima da postanu jači. Ovo je djelomično objašnjenje zašto je Velika Britanija poznata po kišovitom vremenu, posebno u zimskim mjesecima.
Što je Gulf Stream?
Za razliku od jet streama, Gulf Stream se odnosi na specifičnu “traku” pokretne vode koja se formira među tropskim toplinama Meksičkog zaljeva. Voda se kreće uz istočnu obalu Sjedinjenih Država i prelazi Sjeverni Atlantski ocean, na kraju dosegnuvši sjevernu Europu, gdje se recirkulira u drugim dijelovima svjetskih oceana.
Kako Gulf Stream funkcionira?
Gulf Stream je pokrenut vjetrovima koji pušu od zapada prema istoku preko Atlantika, kao i rotacijom Zemlje, zbog čega se ponekad može zamijeniti s jet streamovima. Također je pod utjecajem Atlantske meridionalne cirkulacije (AMOC), velikog sustava oceanske cirkulacije koji je vođen razlikama u temperaturi i slanoći. Kada tople ekvatorske vode teku prema polovima, hlade se i isparavaju, povećavajući slanost. Ova gustoća rezultira tjesnjenjem vode koja se spušta u dubine oceana.
Utjecaj Gulf Streama na klimu
Kretanjem toplije vode prema sjeveru, Gulf Stream čini klimu zapadne Europe blažom nego što bismo očekivali za njezinu geografski položaj. Trenutna brzina Gulf Streama iznosi prosječno 6.4 kilometara na sat (4 milje na sat), ali postoje dokazi da se trenutna struja značajno usporila tijekom posljednja četiri desetljeća, vrlo vjerojatno zbog klimatskih promjena.
Zaključak
Jet Stream i Gulf Stream su ključni za razumijevanje klimatskih i vremenskih obrazaca na našem planetu. Iako su različiti u svom funkcioniranju, oba fenomena imaju ključnu ulogu u oblikovanju našeg vremena i klime. Dok znanstvenici i dalje istražuju ove kompleksne sustave, važno je biti svjestan njihovih utjecaja na naš svijet.