Nova Ljudska Vrsta: Otkrivanje Homo juluensis u Istočnoj Aziji
Zamislite da možete putovati u prošlost, u Aziju između srednjeg i kasnog pleistocena, otprilike prije 300.000 do 50.000 godina. Otkrio biste fascinantan mješavinu različitih ljudskih vrsta: od malog Homo luzonensis na Filipinima do Homo longi, poznatog kao “čovjek zmaj”, koji je živio u hladnoj klimi sjeverne Kine. Nedavno su znanstvenici najavili da su otkrili novu ljudsku vrstu koju su nazvali Homo juluensis.
Kakva bi bila vrsta Homo juluensis?
Ova nova vrsta, Homo juluensis, vjerojatno je obitavala u šumama sjeveroistočne Kine, loveći konje i izrađujući alate od kamena. Prema istraživačima, smatrali su da su koristili kožu životinja kako bi preživjeli. Ono što je posebno zanimljivo je uvjerenje autora istraživanja da Denisovci ne predstavljaju zasebnu vrstu, već su članovi Homo juluensis.
Veze između Homo juluensis i Denisovaca
Ostaci Denisovaca su rijetki i njihova povijest ostaje misterija. Istraživanje je pokazalo da usporedbe ostataka Denisovaca s onima Homo juluensis pokazuju sličnosti u čeljustima i zubima koje sugeriraju obiteljsku povezanost. No, istraživači naglašavaju da je potrebno više ispitivanja kako bi se potvrdila ova teorija.
Diverzitet ljudskih vrsta
Ovo istraživanje doprinosi sve većem broju znanstvenih radova koji ističu raznolikost vrsta u regiji tijekom kasnog srednjeg i ranog kasnog pleistocena. Dok arheolozi nastavljaju otkrivati nove fosile, složenost ljudskog života se pokazuje veća nego što smo prethodno mislili.
- Homo luzonensis: Malena ljudska vrsta s Filipina.
- Homo longi: Čovjek zmaj iz sjeverne Kine.
- Homo erectus: Migrant iz Afrike.
- Homo floresiensis: Poznat kao “hobbit”, zbog svoje dječje visine, iz Indonezije.
Kao što su se ove vrste susretale i miješale, postaje jasno da su postojale aktivnosti koje su ostavile tragove drevnog DNK u modernim ljudima.
Otkrivanje Homo juluensis: Tehnika i povijest fosila
Ovo istraživanje temelji se na detaljnom proučavanju fosila otkrivenih u Xujiayao i Xuchang, sjeveroistočna Kina, tijekom 1970-ih godina. Ostatke lubanje i zuba datirali su te se vjeruje da su stari između 200.000 i 160.000 godina. Znanstvenici uključeni u studiju ističu da ova otkrića pomažu razjasniti zbrku koja je postojala oko raznih ljudskih vrsta koje su obitavale u tom području.
Profesor Christopher J. Bae s Odjela za antropologiju na Sveučilištu Hawaii u Mānoi izjavio je: “Ova studija razjašnjava fosilni rekord hominina koji je uglavnom uključivao sve što nije moglo lako biti dodijeljeno Homo erectus, Homo neanderthalensis ili Homo sapiens. Iako smo započeli ovaj projekt prije nekoliko godina, nismo očekivali da ćemo moći predložiti novu vrstu hominina i organizirati fosile s Azije u različite skupine.”
Zaključak
Ova uzbudljiva otkrića otvaraju vrata novim mogućnostima, no dodatna istraživanja su potrebna kako bismo s pouzdanjem mogli potvrditi postoje li nove vrste hominina koje ćemo dodati našem “obiteljskom stablu”.” Istraživanje je objavljeno u časopisu Nature Communications.