Jednostavan test krvi mogao bi jednog dana reći kada trebamo primiti pojačivače cjepiva.

Različite vrste vakcina: Prednosti i trajanje imuniteta

Vakcine su jedno od najsvjetlijih postignuća ljudske medicine, propeleći evolucijski korak u očuvanju zdravlja. Dok neke vakcine pružaju dugotrajnu zaštitu već nakon nekoliko doza, druge zahtijevaju redovne dopune. Novi istraživački rad može nas usmjeriti na predikciju trajanja imuniteta putem jednostavnog testa krvi, što otvara vrata boljem razumijevanju efikasnosti vakcina.

Vakcine i njihova uloga u borbi protiv bolesti

U proteklih pola stoljeća, vakcine su spasili stotine milijuna života. Eradikacija velikih boginja samo je jedan od primjera uspješnosti vakcinacije. Brza izrada i distribucija COVID-19 vakcina također su značajno promijenili tijek nedavne pandemije. Osim toga, vakcine protiv HPV-a drastično smanjuju stopu raka vrata maternice. Međutim, svaka vakcina ne pruža istu razinu zaštite.

Kako trajanje imuniteta varira?

Istraživači se već dugo bave pitanjem zašto neke vakcine induciraju dugotrajan imunitet, dok druge to ne čine. Profesor mikrobiologije i imunologije Bali Pulendran ističe ovo kao jedan od najvećih misterija vakcinske znanosti. Njegov tim je 2022. godine objavio istraživanje koje je definisalo “univerzalni potpis” ranog odgovora antitijela na brojne vakcine. Takva otkrića omogućuju bolje predviđanje kako i koliko dugo će imuni odgovor trajati nakon vakcinacije.

Novije istraživanje o H5N1 gripi

U najnovijem istraživanju, tim se fokusirao na vakcinu protiv virusa H5N1, koji će ostati relevantan i 2025. godine. Petdeset zdravih volontera primilo je eksperimentalnu vakcinu, a tim je pratio njihove imunološke odgovore tokom 100 dana nakon primanja vakcine. Tokom ovog perioda, analizirane su brojne uzorke krvi kako bi se identificirao molekularni potpis unutar trombocita koji je bio povezan sa snagom imunološkog odgovora.

Uloga trombocita i meganocita

Pulendran objašnjava da su trombociti očekivani pokazatelj onoga što se dešava s megakariocitima u koštanoj srži. Megakariociti igraju ključnu ulogu u imunološkom sistemu, iako su teški za analizu. Koristeći trombocite kao proxy, istraživači su uspjeli identificirati važne znakove koji mogu ukazati na snagu imunološkog odgovora.

Potencijal za budućnost

U istraživanju su također uključeni podaci iz prethodnih istraživanja na 244 osobe koje su primile sedam različitih vakcina, uključujući vakcine protiv sezone gripe, žutice i COVID-19. Otkriveni molekularni potpis pokazao se prediktivnim za dugotrajniji imuni odgovor za sve ove vakcine, što sugerira da bi mogao predstavljati univerzalni indikator koji su istraživači tražili.

Pulendran predlaže da bi se mogla razviti jednostavna PCR analiza – vakcinski čip – koji bi mjerio razine ekspresije gena u krvi nekoliko dana nakon vakcinacije. Ovo može pomoći u identifikaciji onih koji će možda trebati dopunsku dozu, ali i unaprijediti razvoj vakcina te ubrzati klinička ispitivanja.

Zaključak

Ova nova otkrića otvaraju uzbudljive mogućnosti za budućnost vakcinacije. Povećanje efikasnosti vakcina i bolje predviđanje trajanja imuniteta možda će značajno unaprijediti javno zdravstvo. S daljnjim istraživanjima, možemo očekivati brže i učinkovitije vakcine koje će pružiti dugoročnu zaštitu protiv raznih bolesti. Istraživanje je objavljeno u časopisu Nature Immunology.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Mangoosi i divlji svinje udružuju se protiv parazita

Next Post

JBL-ove nove elite slušalice uključuju audio odašiljač s dodirnim ekranom za jednostavno povezivanje s bilo čime… i lako dijeljenje zvuka s drugima

Related Posts