Gdje želite ići kada umrete? Istraživanje inovativnih mogućnosti ekološkog pokapanja
Kada razmišljamo o smrti, tradicionalno smo se oslanjali na formaldehid kako bismo sačuvali tijelo u savršenom stanju dok počiva šest stopa ispod zemlje. No, u posljednjim godinama sve je popularnija ekološka alternativa tradicionalnim pogrebnim opcijama, a sada imamo i novu vrstu lijesa na našem horizontu: lijesi od gljiva.
Što su Loop Cocoons?
Loop Cocoons, kako ih nazivaju, zapravo nisu sastavljeni od samih gljiva, već od micelija – mreže filamenata poznatih kao hife. Hife su vegetativni dio gljiva koji živi pod zemljom. Prema Loopu, više od 92% svih biljnih vrsta na Zemlji oslanja se na micelij, koji djeluje kao “Internet prirode” za distribuciju hranjivih tvari između vrsta. Pitanje je, kako micelij može pomoći u upravljanju našim mrtvima?
Prednosti Loop Cocoon lijesa
Loop Cocoon je promoviran kao lijes bogat bakterijama koji se razlaže tijekom 45 dana, stvarajući toksično besprijekorno, hranjivo tlo koje može podržati ekosustave i povećati biološku raznolikost. “Ovdje smo da obnovimo prirodu,” izjavili su iz Loopa na svojoj web stranici. “To činimo vraćanjem ljudskih hranjivih tvari u ciklus života na najprirodniji način: s lijesom baziranim na miceliju.”
Osim što su biorazgradivi, ovi lijesovi se stvaraju u samo sedam dana koristeći “otpadne sastojke” iz Nizozemske. Osnivač Bob Hendrikx naglašava da ova ekološka alternativa drvetu može imati primjene osim za pokop, potencijalno predstavljajući zeleniji građevinski materijal. “Propuštamo mnogo prilika ubijajući inteligentne organizme i pretvarajući ih u klupe. Ovu tisućogodišnju vrstu pretvorili smo u komad drveta; u tome smo dobri,” rekao je Hendrikx za Wired.
Ograničenja i budućnost micelija
Iako je micelij već bio korišten za izolaciju i izgradnju tornjeva, Hendrikx radi na prevladavanju nekih njegovih ograničenja, stvarajući furnir od mrtvog gljivičnog materijala koji bi mogao spriječiti širenje micelija izvan željenih granica i zaštititi druge materijale poput drveta, koje micelij može napasti.
Iako još uvijek ima mnogo toga za dokazati o “živućem” lijesu Loopa, uključujući koliko dobro micelij reaktivira nakon pokopa i koliko će vremena biti potrebno da se tijelo razgradi, on se pridružuje listi zanimljivih start-upa koji istražuju ekološki prihvatljivije alternative pokapanju.
Ostale ekološke alternative pokapanju
Jedan od takvih start-upa je Recompose – kompanija koja koristi smjesu drvenih šišaka, lucerne i slame za oblikovanje kokona unutar kojeg mikrobi razlažu tijelo u bogat kompost tijekom 30 dana. Ova tvrtka teži smanjenju krčenja šuma i kemijskog leaching-a povezanih s pokapanjem i balzamiranjem, što godišnje smanjuje oko 4 milijuna acres (1.6 milijuna hektara) šuma i ispušta 800.000 galona balzamirajuće tekućine u tlo.
Tu je i akvomacija, postupak koji je odabrao Desmond Tutu, a koji koristi zagrijano alkalno rješenje za razgradnju tijela, ostavljajući iza samo kostur. Tijelo se smješta u kompresorisanu posudu ispunjenu smjesom vode i kalijevog hidroksida (kaustična soda) i zagrijava, razgrađujući organsku tvar tijekom nekoliko sati.
Tradicionalna praksa i inovacije
Međutim, možda je jedna od najzelenijih alternativa pokapanju praksa koju provode budisti u himalajskoj regiji Tibeta i Mongolije, poznata kao nebo pokap. Ova praksa podrazumijeva dijeljenje tijela pticama grabljivicama visoko u planinama, što znači da smrt osobe ne ostavlja tragove, a istovremeno podržava divlje životinje.
Osim ovih inovativnih i ekoloških opcija, uvijek biste mogli razmisliti o korištenju vlastitog dvorišta za domaće pokopavanje.
Zaključak
Dok se konvencionalne metode pokapanja suočavaju s kritikama zbog svog negativnog utjecaja na okoliš, nove alternativne opcije poput Loop Cocoona nude obećajući pristup koji ne samo da odgovara prirodi, već i obogaćuje našu okolinu. S obzirom na sve veće zainteresiranost za održive prakse, budućnost pokapanja može postati mnogo zelenija nego što smo ikad mogli zamisliti.