Vitamini i dodaci prehrani: Što trebate znati
Vitamini i dodaci prehrani veoma su popularni u današnje moderno doba, no koliko nas zapravo razmišlja o sastojcima koji se nalaze u njima? Ljudi su osmislili mnoge kreativne metode za dobivanje kemikalija koje nam mogu koristiti – no kada je u pitanju vitamin D, čini se da su sastojci ponekad manje “ljudski” nego što bismo očekivali.
Vrste vitamina D: D2 i D3
Postoje dvije glavne vrste vitamina D: D2 i D3.
- D2: Ova vrsta dolazi iz biljaka, a dobiva se iz gljiva i kvasca koji su izloženi ultraljubičastom zračenju.
- D3: Obično ima životinjsko podrijetlo, a posebno se dobiva iz ovčje vune. Naime, vitamin D koji se ekstrahira iz ovaca je isti onaj koji naše tijelo proizvodi kada je izloženo sunčevoj svjetlosti – što je obično naš glavni izvor vitamina D tijekom ljepših mjeseči.
Naravno, treba biti oprezan s izlaganjem suncu kako bismo izbjegli opekline.
Alternativni izvori vitamina D
Osim ovsenog vitamina D, postoji još nekoliko načina da se dođe do ovog važnog nutrijenta:
- Šišanje ovaca: Ovčja vuna sadrži lanolin, voštanu tvar koju izlučuju njihovi lojni žlijezde. Ova tvar pomaže u održavanju ovčjeg krzna zdravim, a istovremeno je i izvrstan izvor vitamina D.
- Gljive i kvasci: Nakon što ih izložimo ultraljubičastom svjetlu, gljive i kvasci proizvode vitamin D2. Iako je moguće dobiti vitamin D konzumiranjem običnih gljiva, dodaci prehrani omogućuju koncentriranje njihovih hranjivih tvari kako bismo postigli veće doze bez potrebe da pojedemo tone gljiva.
- Lichen: Tvrtke su razvile vitamine D u obliku tableta koristeći lišajeve, zajednice gljiva i cijanobakterija koje možemo uočiti kako rastu na stijenama.
Istraživanja su pokazala da dodaci na bazi lišajeva možda čak učinkovitije doprinose podizanju razine vitamina D kod osoba s nedostatkom nego tradicionalni dodaci vitamina D.
Važnost vitamina D za zdravlje
Vitamin D igra ključnu ulogu u regulaciji razina kalcija i fosfata u tijelu, ali istraživanja su pokazala da također doprinosi boljoj funkciji imunološkog sustava. Na primjer, studija iz 2022. godine otkrila je da može smanjiti stopu autoimunih bolesti za 22 posto, osobito kod osoba starijih od 50 godina. Također, povezan je s smanjenim rizikom od demencije.
Savjeti za uzimanje dodataka prehrani
Kada koristimo suplemente, važno je obratiti pažnju na sastojke koji se nalaze u našim tabletama. Nedavna istraživanja su pokazala da čak i uobičajeni sastojci poput kurkume i zelenog čaja mogu izazvati oštećenje jetre.
Preporučuje se da uvijek započnete s uravnoteženom prehranom prije nego što se odlučite za dodatke prehrani, jer pretjerano uzimanje vitamina može dovesti do nepotrebnog trošenja i skupe urinarne “otpada”.
Zaključak
Sadržaj ovog članka nije zamjena za stručne medicinske savjete, dijagnoze ili tretmane. Uvijek se savjetujte s kvalificiranim zdravstvenim radnicima ako imate pitanja o vašem zdravstvenom stanju. Svi naši “objašnjavajući” članci potvrđeni su od strane provjerivača činjenica u trenutku objave. Informacije u tekstu, poput slika i poveznica, mogu se uređivati, uklanjati ili dodavati kako bi se osigurala aktualnost informacija.