Putovanje Magellana: Pojedinosti O Legendarnom Obilaženju Svijeta
Između 1519. i 1522. godine, ekspedicija koja je imala cilj oploviti planetu kroz Atlantski ocean prema Tihom, putem južne Amerike, često se opisuje kao “najveće” i “najznačajnije” pomorsko putovanje u povijesti. Povjesničari se slažu da je Ferdinand Magellan, portugalski istraživač, bio vođa ove epohalne ekspedicije, iako se treba spomenuti da naslovi i priznanja oko ovog putovanja nisu jednostavni.
Prvi Oplovitelj: Enrique iz Malaccae
Iako se Magellan često smatra prvim čovjekom koji je uspješno oplovio svijet, neki povjesničari sugeriraju da bi taj naslov mogao pripadati Enriqueu iz Malaccae, robu rodom iz jugoistočne Azije. Njegova priča često ostaje u sjeni, ali ima značajnu ulogu u putovanju koje je promijenilo tijek povijesti.
Put kroz Magellanov Prolaz
Magellanov prolaz, dug 570 kilometara, nalazi se u regiji Magallanes na jugu Čilea. Moderan naziv ovog prolaza dolazi od Ferdinanda Magellana, koji je 1519. krenuo na svoju misiju. Ubrzo nakon isplovljavanja iz Sanlúcar de Barrameda, Magellan je s ekipom započeo izazovnu plovidbu.
Prvi Susret s Tihim Oceanom
Ekspedicija je pretraživanjem došla do južnog ruba Amerike, gdje su otkrili prolaz između Atlantskog i Tihog oceana, koji su u početku zamijenili za veliku uvalu. Da bi to potvrdio, Magellan je poslao dva broda s jasnim uputama da se vrate za pet dana. Kada su se brodovi vratili s vijestima da se radi o prolazu, Magellanova ekipa krenula je naprijed, otkrivajući “novo” more koje je preimenovao u Mar Pacifico.
Izazovi Tijekom putovanja
- Očekivali su mirno more s bogatstvo otoka.
- Umjesto toga, suočili su se s nevjerojatno prostranim i slabo istraženim Tihim oceanom.
- Tijekom tri mjeseca plovidbe, posada nije pronašla kopno, što je rezultiralo glađu i bolestima.
- Neprijateljski vremenski uvjeti i teške oluje dodatno su pogoršali situaciju.
Osim fizičkih teškoća, moral posade je bio na niskim granama, s velikim nezadovoljstvom prema Magellanu zbog njegovog stila vođenja. Njegovo nepopustljivo ponašanje i ponos dodatno su pogoršali već prisutne tenzije među članovima posade.
Tragičan Kraj
Magellan je konačno stigao do Filipina, gdje je pokušao proglasiti novo područje kao španjolsko. Nažalost, njegova arogancija dovela ga je do smrti tijekom Bitke kod Mactana 1521. godine, u kojoj je njegovo osoblje, zajedno s lokalnim saveznicima, pokušalo srušiti lokalnog vođu, Lapulapua.
Uloga Enriquea u Ekspediciji
Enrique, rob koji je bio dio Magellanove posade i koji je poznavao dijelove jezika lokalnog stanovništva, igrao je ključnu ulogu u uspostavljanju savezništava. Njegovo porijeklo ostaje nejasno, ali vjeruje se da je Enrique bio rodom iz jugoistočne Azije. Također, zanimljivo je da je prije no što je postao dio Magellanove ekspedicije, već odradio putovanje u Europu.
Je li Enrique prvi oplovitelj svijeta?
Dok se Magellan borio za povijesnu slavu, Enrique je možda bio taj koji je zapravo postao prvi čovjek koji je oplovio svijet, putujući iz svoje domovine, u Europu i natrag. Ovaj aspekt njegove priče izaziva debate o tome kako povijest često zaboravlja ili iskrivljuje uloge ljudi koji nisu Europljani.
Zaključak
Putovanje Magellana ostaje jedno od najvažnijih poglavlja u povijesti pomorstva. No, koliko god bio fascinantan, ne smije se zaboraviti utjecaj Enriquea i drugih nepoznatih junaka koji su doprinijeli tom putu. Ovo nas podsjeća da su povijesne priče često složenije nego što se čine, s mnogim neispričanim pričama koje čekaju da budu otkrivene.