Je li najusamljenija kit u svijetu konačno pronašla prijatelja?

Je li “kit od 52 hertza” konačno pronašao prijatelja?

Posljednjih dana na internetu pojavili su se postovi koji tvrde da je poznati “kit od 52 hertza”, često nazivan najusamljenijim kitom na svijetu, napokon pronašao prijatelja. No, je li u tome istina?

Povijest kita od 52 hertza

Za one koji nisu upoznati s pričom o ovom jedinstvenom kitovom pozivu, sve je počelo 1989. godine kada je tim s Woods Hole Oceanographic Institutiona uhvatio neobičan kitov poziv. Ovaj poziv, koji je dolazio iz Tihog oceana, bio je na frekvenciji od 52 hertza, što je znatno viša vrijednost od bilo koje druge vrste kitova poznate ovoj migraciji. Premda se njegovi obrasci kretanja podudaraju s kretanjima plavih kitova, vrijedi napomenuti da plavi kitovi emitiraju zvukove u rasponu od 10 do 39 Hz. Prema biokustičkom istraživačkom programu na Cornell University, dominantne frekvencije plavih kitova su između 16 i 28 Hz.

Godine 2000., Woods Hole Oceanographic Institution izdao je izvještaj u kojem stoji: “Ovo zvučno izvor nikada nije bio zabilježen s ovom strukturom poziva u cijelom području slušanja. Pratimo ovaj poziv od 1992. godine i još nismo identificirali vrstu kita, možda je riječ o hibridu.” Unatoč svojoj usamljenosti, ovaj kit je nastavio preživljavati, a njegovi neobični pozivi su izazvali interes i inspirirali kulturu, čak i parodijske račune na Twitteru te pjesmu “Whalien 52” korejskih superzvijezda BTS.

Pojava “prijatelja” kita od 52 hertza

Prema nedavnim objavama na internetu, procurila je informacija da ovaj kit sada ima društvo u obliku prijatelja na istoj frekvenciji. Iako zvuči šarmantno, trenutno ne postoji novog dokaza koji bi to potvrdio. Mnogi se vjerojatno sjećaju 2010. godine kada su senzori uz obalu Kalifornije uhvatili kitove pjesme slične obrascu kita od 52 hertza, što sugerira da bi moglo biti više životinja koje “pjevaju”. No, ovo je još uvijek vrlo neodređeno bez dodatnih dokaza o novom kitovom prijatelju koji se nije pojavio u proteklih 12 godina.

Da li je kit doista usamljen?

Ipak, postoje optimističniji izvidi. Prema Christopheru Clarku, direktoru Biokustičkog istraživačkog programa na Cornell University, kit od 52 hertza vjerojatno može biti “priznat” od strane drugih plavih kitova. Clark napominje da su kitovi u različitim dijelovima svijeta razvili različite dijalekte. “Ovo stvorenje pjeva sa mnogim istim karakteristikama uobičajenih pjesama plavih kitova,” rekao je Clark 2015. godine. “Plavi kitovi, kitovi dupline i grbavi kitovi – svi oni mogu čuti njega; nije gluho.”

Dokumentarac o samotnom kitu

U dodatnim pozitivnim vijestima, dokumentarac iz 2021. godine “Najusamljeniji kit: Potraga za 52” donosi zanimljive uvide u potrazi za ovim tajanstvenim kitom. Zemanova ekipa, koja je prvotno dobila informaciju da je kit vjerojatno mrtav jer ga nitko nije čuo godinama, ipak je otkrila jedinstvenu pjesmu na iznenađujućem mjestu blizu obale Los Angelesa. U epilogu se otkriva mogući susret s hibridom plavog kita koji bi mogao biti izvor poziva na 52 hertza.

Zaključak

Unatoč glasinama i dezinformacijama, čini se da je kit od 52 hertza još uvijek neistraženo misterij, s mnogo više nepoznanica nego potvrđenih informacija. Kako god se situacija razvijala, ostaje da se nadamo da će ovaj jedinstveni kit pronaći svoj put i eventualno stvoriti kontakte s drugim kitovima. Bez obzira na to, njegov put ostaje fascinantna priča koja nas podsjeća na čaroliju oceanske prirode.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Microsoft kaže da su neočekivana automatska ažuriranja Windows Servera 2025 rezultat neispravnih alata treće strane

Next Post

Dve velike hakerske grupe udružuju snage za opasne nove napade ransomware-om

Related Posts