Izvor rijeke Nil: Misterij koji traje tisućama godina
Koji je izvor rijeke Nil? Iako se ovo pitanje može činiti jednostavnim, porijeklo najduže rijeke na Zemlji fascinira ljude tisućama godina. Čak i danas, u doba napredne tehnologije, otkrivanje izvora Nila nije tako jednostavno kako se pretpostavlja. Ukratko, rijeka Nil ima dva glavna izvora: Plavi Nil iz Etiopije, koji čini dvije trećine ukupnog toka rijeke, i Bijeli Nil, koji dolazi iz afričkih Velikih jezera i dalje. No, kada zaronimo malo dublje u povijest, situacija postaje manje jasna.
Rimljani i potraga za izvorom Nila
Stari Rimljani imali su izreku “Nili caput quaerere,” što na latinskom znači “tražiti glavu Nila.” Ova izreka koristila se za opisivanje ludih pothvata, onih koji teže neostvarivom. Rimljani su pokušali otkriti izvor Nila u misiji koju je pokrenuo car Neron između 60. i 61. godine nove ere. Uz pomoć etiopskih vodiča, mali tim cara krenuo je prema nepoznatom kroz Afriku uz Nil. Nije jasno gdje su završili svoje istraživanje, no kaže se kako su došli do značajnog vodenog tijela koje su smatrali izvorom. Neki tvrde da se radilo o kanjonu blizu Jube u današnjem Južnom Sudanu, dok drugi vjeruju da su stigli još južnije, oko Murchison Falls u Ugandi. I bez obzira na to, nikako nisu uspjeli otkriti misterij.
Nakon smrti Neronove 68. godine, izgleda da je ova potraga nestala s dnevnog reda, pogotovo nakon što su uočili da je invazija na Afriku izvan rimskog Egipta komplikovana.
Egipćani i traganje za izvorom
Prije Rimljana, Stari Egipćani također su bili zainteresirani za pronalazak izvora Nila, budući da su njihove civilizacije ovisile o njegovim vodama za navodnjavanje i transport. Vjeruje se da su istraživali Nil do Kartuma u Sudanu, objašnjavajući njegov izvor kao Plavi Nil iz jezera Tana u Etiopiji. Ekspedicija koju je naredio faraon Ptolemej II Filadelf, koji je vladao Egiptom u 3. stoljeću prije nove ere, navodno je otkrila da izvor Plavog Nila dolazi iz etiopskih planina. Iako su bili na pravom putu, nema dokaza da su stari Egipćani istraživali i drugi ključni dio ove zagonetke, Bijeli Nil.
Moderni uvid u izvor Nila
Danas se uglavnom slaže da rijeka Nil ima dva izvora: Plavi Nil i Bijeli Nil, koji se sastaju u sudanskoj prijestonici Kartumu prije nego što nastave prema sjeveru u Egipat. Plavi Nil dolazi s istoka iz etiopske jezera Tana, dok Bijeli Nil izlazi iz područja jezera Viktorija, konkretno iz Jinje u Ugandi. To je razlog zbog kojeg se jezero Viktorija, najveće jezero u Africi po površini, često smatra izvorom Nila. Međutim, ova točka je također složenija nego što se čini na prvi pogled.
U članku objavljenom u časopisu Geographical 2016. godine, poznati avanturist Sir Christopher Ondaatje objašnjava da jezero Viktorija zapravo rezervoar koji se puni vodama drugih rijeka. Tijekom svoje ekspedicije 1996. godine, Ondaatje je otkrio da vode jezera Viktorija teku u jezero Albert. Bijeli Nil ne izlazi direktno iz jezera Albert, već iz rijeka Kagera i Semliki, koje se protežu iz planine Ruwenzori u Demokratskoj Republici Kongu. Zaključno, tvrdi kako se Bijeli Nil može direktno povezati s rijekama Kagera i Semliki. On piše: “Ruwenzori su jednako važan izvor no i vodama Nila kao i jezero Viktorija.”
Zaključak: Rijeka Nil, složen splet izvora
Ukratko, rijeka Nil nema jedinstveni izvor, već se hrani kroz složeni sustav rijeka i drugih vodenih tijela. Iako je romantična ideja označiti izvor na karti privlačna, stvarnost je rijetko tako jednostavna. Misterij Nila nastavlja privlačiti istraživače i znanstvenike, a njegovo stvarno podrijetlo ostaje jednako intrigantno kao što je bilo tisućama godina.