“Izvanredno dobro očuvan” 66 milijuna godina star Edmontosaurus otkriva kolagen u kostima dinosaura

Otkriće Organskih Spojeva u Fosiliziranim Kostima Dinosaurus

Godinama je postojala dilema može li se pronaći organski materijal u fosiliziranim kostima. Nedavna istraživanja, međutim, donose ohrabrujuće informacije. Novi znanstveni rad, koristeći inovativne tehnike, pruža najbolji dokaz o prisutnosti kolagena u ostacima dinosaura. Ova otkrića potiču pitanje, što još možemo pronaći u starim fosilima?

Važnost Istraživanja

Profesor Steve Taylor, voditelj Grupe za istraživanje masene spektrometrije na Sveučilištu u Liverpoolu, izjavio je: “Ova istraživanja nedvosmisleno pokazuju da organski biomolekuli, poput proteina kao što je kolagen, izgledaju da su prisutni u nekim fosilima.”

U opisu ovog “revolucionarnog” postignuća, tim znanstvenika proveo je analize koristeći sekvenciranje proteina i masenu spektrometriju na velikom sakralnom kosti teškom oko 22 kilograma (49 funti), koja pripada dinosaurima s račvastim kljunom, poznatim kao Edmontosaurus.

Otkrivena Metodologija

Fosil je pronađen u gornjem kredu formacije Hell Creek u okrugu Harding, Južna Dakota, i datira se na oko 66 milijuna godina. Ključna metoda koja je korištena bila je tandem masa spektrometrija, sposobna detektirati i kvantificirati hidroksiprolin, aminokiselinu specifičnu za kolagen u kostima. Ovo je prvi put da je takva tehnika korištena za potragu za proteinima u kostima dinosaura.

Daljnji Utjecaj i Mogućnosti

Profesor Taylor naglašava da: “Naši rezultati imaju dalekosežne implikacije. Prvo, pobijaju hipotezu da svaki organski materijal pronađen u fosilima mora biti rezultat kontaminacije. Drugo, sugerira da slike prikupljene tijekom stotinu godina koristeći mikroskopiju s unakrsnom polarizacijom trebaju biti ponovno analizirane. Ove slike bi mogle otkriti netaknute dijelove kostiju kolagena, potencijalno nudeći bogatstvo fosila za daljnju analizu proteina.”

Ova otkrića ne samo da pokazuju nevjerojatne mogućnosti istraživanja dinosaura, već i otvaraju pitanja o tome kako su ti proteini uspjeli opstati u fosilima tako dugo.

Što To Znači za Budućnost Istraživanja?

Ovo nije prvi put da je kolagen pronađen u kostima dinosaura. Ovaj protein također je identificiran u drugim hadrosaurima, T. rexu i Lufengosaurusu s kolagenom koji je očuvan 195 milijuna godina. Istraživači napominju da uzorak Edmontosaurusa pokazuje identične sekvence kolagenskih peptida kao one u hadrosaurima i T. rexu.

Sa snažnim dokazima da se proteini dinosaura mogu očuvati do današnjih dana, ovaj sakrum nudi dragocjene informacije o biomolekularnom propadanju koje se odvija tijekom fosilizacije. Uzbudljivo je postaviti pitanja o tome što se još može izvući iz drevnih fosila, otvarajući nove avenije za istraživanje.

Završna Misao

Možda se pitate — znači li to da ćemo jednog dana imati Jurassic Park? Dok nova istraživanja otvaraju vrata uzbudljivim mogućnostima, ostaje nam da pratimo što će budućnost donijeti na ovom fascinantnom području znanosti. Istraživački rad je objavljen u časopisu “Analytical Chemistry”.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Je li ovo iPhone SE 4? Novi Apple uređaj se čini pojavljuje u procurjelim slikama dok se pojavljuje revidirani datum izlaska

Next Post

Ponovno uvedeni vukovi uzrokovali su “tropsku kaskadu”, transformirajući ekosustave Yellowstonea

Related Posts