Revolucionarajući Otkrivenja o Plesiosaurusima: Nova Otkrivenja iz Fosila Starog 183 Milijuna Godina
Fosil star 183 milijuna godina, s izvanredno očuvanim mekim tkivima, otkrio je da su neki plesiosauri bili prekriveni i kožom i ljuskama, što im je omogućilo prilagodbu životu u morima dok su lovili plijen. Ova nevjerojatna otkrića ne samo da obogaćuju naše znanje o tim ikonama morskog života, već i ilustriraju evolucijske promjene koje su se dogodile kroz vrijeme.
Izvanredno Očuvani Fosil iz Donjeg Jure
Plesiosauri, poznati kao morski čudovišta, izumrli su zajedno s dinosaurima, a njihovi fosili pronađeni su širom svijeta. Međutim, otkrivanje fosiliziranih mekih tkiva uz skeletne ostatke iznimno je rijetko. Ovo najnovije otkriće, pronađeno među Posidonijskim šiljcima u Njemačkoj i datirajući iz Donjeg Jure, gotovo je potpuno i obiluje tragovima kože oko repa i prednjih peraja, što predstavlja prvo detaljno istraživanje mekih tkiva plesiosaurusa.
Detalji Otkrića
- Pigmentne stanice: U repnim uzorcima identificirani su pigmentne stanice, uključujući melanosoide i keratinocite.
- Tri sloja stanica kože: Pronađeni su slojevi kože: stratum corneum (najudaljeniji sloj epidermisa), stratum spinosum (međusloj) i stratum basale (najdublji sloj).
- Strukture na perajama: Paleontolozi su također otkrili strukture na perajama koje podsjećaju na moderne reptilske ljuske, sugerirajući da su neki od ovih drevnih divova imali glatku kožu na tijelima i repovima te male ljuske na udovima.
Ova otkrića su iznenađujuća, jer su drugi mezzozojski morski gmazovi, uključujući iktiosauruse, bili bez ljusaka. “Fosilizirano meko tkivo, poput kože i unutarnjih organa, izuzetno je rijetko. Koristili smo širok spektar tehnika kako bismo identificirali glatku kožu u području repa, kao i ljuske duž stražnjeg ruba peraja,” izjavio je Miguel Marx, doktorand geologije na Sveučilištu Lund i vodeći autor istraživanja.
Prilagodbe Plesiosaurusa
Mješavina kože i ljusaka je neobična, ali mogla je imati korisnu svrhu, prilagođavajući plesiosauruse za plivanje i lov, uz prednost hydrodinamične kože, te za prelazak kroz grublje morske podloge, zahvaljujući ljuskavim perajama. Kao rezultat, ovi prolificni prehistorijski predatori bili su dobro prilagođeni za teroriziranje plijena na svim dubinama oceana.
Važnost Otkrića
Svi ovi detalji otvaraju prozor u prošlost, pokazujući nevjerojatna otkrića koja nas mogu poučiti o evoluciji života na Zemlji. Iako su neke karakteristike, poput kože, zapanjujuće nepromijenjene unatoč milijunima godina prilagodbi. “Osim mozaika glatke kože i ljusaka, bio je nevjerojatan trenutak vizualizirati stanice u tankim dijelovima fosilizirane kože plesiosaurusa. Bio sam šokiran kada sam vidio stanice kože koje su se očuvale 183 milijuna godina,” dodao je Marx.
Zaključak
Istraživanje je objavljeno u časopisu Current Biology, proizvodeći nove uglede u biologiju ovih davno izumrlih životinja. Nova saznanja o plesiosaurusima ne samo da obogaćuju naše razumijevanje njihovog izgleda, već i produbljuju naše znanje o morskome životu u prošlosti.