Neobična otkrića u ljudskom debelom crijevu
Kada gastroenterolozi istražuju ljudski kolon, suočavaju se s različitim uobičajenim pojavama. Tumori, ožiljci, čirevi, pa čak i malo fecesa često su na repertoaru. No, ponekad ispitivanja crijeva otkriju nevjerojatne stanovnike. Klinički tim, koji je svoje nalaze objavio u ACG Case Reports Journalu 2019. godine, može svjedočiti o tome, jer su naišli na bubamaru unutar kolona jednog pacijenta.
Evolucija ljudskog probavnog sustava
Ljudi vole jesti, a evolucija nam je podarila sofisticirani sustav za procesiranje hrane. Međutim, složenost ovog sustava ponekad dovodi do problema s probavom. Srećom, moderna medicina omogućava nam da zavirimo u naše unutarnje sustave putem pregleda poznatog kao kolonoskopa. Ovaj neugodan, ali često život spašavajući postupak uključuje umetanje kamere kroz anus, koja prolazi cijelom dužinom debelog crijeva. Tamo može otkriti rak, dokaze o bolesti, a ponekad čak i… bubamare!
Priprema za kolonoskopiju: izazovi i iznenađenja
Svatko tko je prošao kroz kolonoskopiju zna koliko je naporna priprema za ovaj postupak. Da bismo dobili najbolje slike, crijevo treba biti što praznije, a taj proces često uključuje apstinenciju i pročišćavanje. U ovom slučaju, korišteni je koktel bio polietilen glikol, osmotski laksativ koji se koristi za liječenje opstipacije. Istraživači su pretpostavili da je bubamara preživjela cijeli put kroz probavni sustav zahvaljujući ubrzanom putovanju kroz crijeva, omogućenom tim laksativom.
Kako je bubamara dospjela u ljudski organizam?
Kako je ova bubamara uopće završila unutar 59-godišnjeg muškarca? Stručnjaci smatraju da je najvjerojatnije ušla dok je čovjek spavao. U radu su autori identificirali bubamaru kao Harmonia axyridis, koja je uvedena u Sjevernu Ameriku kao sredstvo za kontrolu štetočina još ranih 1900-ih. Njihove “crvenkasto-narančaste do dosadne krem boje posebno su upečatljive” – pravi modni dodatak za ljudski kolon.
Istraživanja i nova otkrića u gastroenterologiji
Bubamare nisu jedine bube koje su uspjele preživjeti put kroz ljudski probavni sustav. Specijalist gastroenterologije, dr. Keith Siau, podijelio je nekoliko slučajeva u kojima su tijekom kolonoskopija otkrivene i bube, poput žohara. Ova otkrića pokazuju da, unatoč svim našim znanstvenim i medicinskim napretcima, i dalje smo, ponekad, doslovce povezani s prirodom.
Zaključak
U svijetu medicinskih istraživanja, svaki dan donosi nova iznenađenja. Ova nevjerojatna otkrića u ljudskom probavnom sustavu podsjećaju nas na kompleksnost ljudskog tijela i na to da priroda može donijeti iznenađenja čak i na najneobičnijim mjestima. Priprema za kolonoskopiju može biti izazovna, ali ona može otkriti mnogo više od očekivanih pronađenih problema. Budite svjesni svog zdravlja i ne zaboravite se redovito kontrolirati!