Širenje visoko patogene H5 ptičje influence: Što trebate znati
Od 2021. godine, globalni zdravstveni stručnjaci pomno prate širenje visoko patogene H5 ptičje influence (HPAIV), poznate i kao ptičja grip. Prvi val bolesti uništio je populacije divljih i domaćih ptica, a nakon toga virus se neviđeno proširio na više sisavaca. Nedavni izbijanja bolesti na farmama mlijeka u SAD-u dodatno su podigla alarm.
Najnovija situacija u SAD-u
Prema podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), do 4. listopada 2024. godine, 14 američkih saveznih država prijavilo je izbijanja H5N1 gripe u kravljem stadu. Ukupan broj zahvaćenih stada dosegao je 255. Četiri države – Teksas, Michigan, Colorado i Missouri – također su prijavile nekoliko ljudskih slučajeva infekcije, a Kalifornija se sada također može dodati na tu listu.
- Kalifornija je prvi put zabilježila izbijanje H5N1 gripe u stoci u kolovozu.
- CDC je nedavno potvrdio dva ljudska slučaja povezana s izlaganjem zaraženim kravicama.
Ovo donosi ukupan broj od 16 ljudskih slučajeva u 2024. godini, od kojih su šest slučajeva povezano sa zaraženim kravama. Od preostalih, devet slučajeva je bilo u kontaktu s zaraženom peradi, a jedan se još testira. Dva slučaja u Kaliforniji ne smatraju se međusobno povezanim.
Rizici i mjere opreza
CDC je naglasio da rizik za opću javnost ostaje nizak, međutim, oni koji rade s peradi ili u industriji mlijeka trebaju nositi osobnu zaštitnu opremu (PPE) prilikom kontakta s životinjama, sirovim mlijekom ili površinama koje bi mogle biti kontaminirane.
Utjecaj na druge sisavce i divlje životinje
Krave nisu jedini sisavci pogođeni HPAIV-om u posljednjih nekoliko godina. I alpake, dupini i polarni medvjedi su pretrpjeli posljedice. Dodatno, ptičja grip opustošila je populacije velikih mačaka u dva zoološka vrta u južnom Vijetnamu, sa 47 tigrova, tri lava i panterom koji su preminuli tijekom kolovoza i rujna.
Ove tragične vijesti ukazuju na glavne zabrinutosti u vezi sa širenjem H5N1 među ne-ptičjim populacijama. Bivši direktor CDC-a, Robert Redfield, upozorio je na rizike od mutacija virusa u sisavcima, što bi moglo olakšati njegovu zaraznost za ljude. Stručnjaci za javno zdravstvo također su izražavali zabrinutost da SAD ne uči iz lekcija COVID-19, s obzirom na moguću pandemiju H5N1 u budućnosti.
Širenje H5N1 do Antarktike
Iako mnogi dijelovi svijeta izgledaju udaljeno, nedavna istraživanja otkrila su da je HPAIV čak proširen i na Antarktiku. Grupacija znanstvenika zabilježila je detekciju H5N1 u uzorcima s smeđih skua na Bird Islandu, Južna Georgia. Ova otkrića zabrinjavaju konzervatore ptica jer bi izbijanje bolesti moglo značajno utjecati na populacije morskih ptica.
Rizici za migratorsku pticu
Migratorne vrste ptica mogle bi se zaraziti u ovom području i time još više proširiti virus. Dok Oceania, kontinent koji uključuje Australiju i Novi Zeland, još uvijek nije prijavila detekciju H5N1, znanstvenici s University of Melbourne vrše opsežno istraživanje migratornih ptica.
Zaključak
Dok čekamo i pratimo situaciju, važno je ostati informiran o razvoju događaja vezanih uz HPAIV. Ova “zaboravljena epidemija” nastavlja se razvijati, a stručnjaci pomno prate kako utječe na različite populacije životinja, s nadom da ćemo na vrijeme saznati trebamo li ponovno razmotriti vlastite mjere zaštite.