Istraživanje hipoteze o bakama: Kako pranje kože utječe na zdravlje mikrobioma
Uvod u istraživanje
Nedavno su znanstvenici iz Instituta za računalnu biologiju Sveučilišta George Washington razmatrali fenomen poznat kao “hipoteza o bakama,” istražujući kako pranje naše kože može utjecati na zdravlje našeg mikrobioma. Otkrili su da ljudi često zanemaruju ključna područja prilikom pranja, što može dovesti do manje zdravog mikrobioma.
Što je mikrobiom kože?
Mikrobiom kože čini zajednicu mikroorganizama koji žive na ljudskoj koži. Znanstvenici su se posebno usredotočili na razlike između različitih područja kože, poput ruku i onih mjesta koja najčešće zaboravljamo tijekom pranja, kao što su pupak i područje iza ušiju.
Kutak mudrosti baka
Direktor Instituta, profesor biostatistike i bioinformatike Keith Crandall, prisjetio se savjeta svoje bake koja mu je uvijek govorila da “čisti iza ušiju, između prstiju na nogama i u pupku.” On je spekulirao da ta mjesta mogu sadržavati različite vrste bakterija zbog zanemarivanja prilikom pranja.
Metodologija istraživanja
U ovom istraživanju, 129 studenata prikupljalo je uzorke s lista i nadlaktica, iza ušiju, između nožnih prstiju i u pupku. Ti su studenti također uče kako sekvencirati DNA iz uzoraka kože, analizirajući razlike između masnih, zanemarenih područja i onih suhi i čistih.
Rezultati istraživanja
Istraživanje je potvrdilo pretpostavke Crandalla i njegove bake: područja koja se redovito čiste imaju raznolikiji mikrobiom, koji sadrži potencijalno zdraviji skup mikroba od zanemarenih područja. “Suhe regije kože (nadlaktice i listovi) bile su ravnomjernije, bogatije i funkcionalno različite u odnosu na seboreične (iza ušiju) i vlažne (pupak i između nožnih prstiju) regije,” izjavili su znanstvenici. Naglasili su da nije bilo značajnih razlika pronađenih među spolovima, dobi i etničkim pripadnostima.
Posljedice za zdravlje mikrobioma
Mikrobiom vaše kože sastoji se od korisnih i štetnih mikroba. Kada dođe do pomaka prema štetnim mikrobnim vrstama, to može rezultirati bolestima poput ekcema ili akni, izjavio je Crandall. Iako je odnos između zdravlja mikrobioma i ljudskog zdravlja i dalje područje koje treba istražiti, ovo istraživanje pruža važnu referencu za zdrave mikrobiome kod odraslih.
Završne misli
Ovo istraživanje zasigurno otvara vrata daljnjim analizama i svjesnosti o važnosti pravilnog pranja i čuvanja mikrobioma kože. Uzimajući u obzir savjete naših baka, možda bismo trebali revidirati naše rutine higijene kako bismo osigurali zdraviju kožu i mikrobiom.
Učinite korak prema zdravlju svojeg mikrobioma — ne zaboravite na ona “zaboravljena” područja prilikom pranja!