Srčani udar i srčana aritmija: Razlike koje trebate znati
Kada se spomenu pojmovi srčani udar i srčana aritmija, mnogi često misle da se radi o istoj stvari. Iako oba stanja uključuju srce, zapravo se radi o različitim medicinskim hitnim slučajevima, svaki s vlastitim uzrocima, simptomima i tretmanom. U ovom članku istražit ćemo razlike između srčanog udara i srčane aritmije na jednostavan način, koristeći analogiju s problemima u vodovima i strujnim sustavima.
Što je srčani udar?
Srčani udar, poznat i kao miokardni infarkt, nastaje kada srčani mišić ne dobiva dovoljno krvi ili kisika zbog začepljenja koronarnih arterija. Ove arterije su krvne žile koje opskrbljuju srce kisikom obogaćenom krvlju. Najčešći uzrok srčanog udara je koronarna bolest srca, koja se javlja kada se masne naslage, poznate kao aterome, nakupljaju na zidovima arterija. Kada se te naslage odvoje, mogu izazvati krvni ugrušak, koji blokira protok krvi do srca.
Osim toga, srčani udar može biti uzrokovan iznenadnim padu razine kisika u organizmu (hipoksija), stimulativnim drogama poput kokaina ili amfetamina, ili rijetkim stanjem poznatim kao spontana disekcija koronarne arterije, gdje dolazi do nenadnog kidanja zida arterije. Kada srce ne dobiva potrebnu količinu kisika, mišić počinje propadati, što dovodi do ozbiljnih simptomatskih reakcija.
Simptomi srčanog udara
- Intenzivna bol ili pritisak u prsima koji ne prestaje s odmorom
- Bol koja se može proširiti na ramena, vrat, ruke ili čeljust
- Znojenje i kratkoća daha
- Mučnina i ubrzan ili nepravilni puls
- Vrtoglavica, nesvjestica, te neobjašnjiva slabost ili umor
Važno je napomenuti da neki ljudi mogu iskusiti srčani udar bez ikakvih simptoma, što se naziva tihi srčani udar. Ova situacija se može javiti u otprilike jednom od tri do pet slučajeva, a iako osoba nije svjesna da se to događa, srčani mišić i dalje trpi štetu.
Tretman srčanog udara
Odmah nakon srčanog udara, tretmani uključuju medicinske intervencije koje olakšavaju srcu da pumpa krv, razgrađuju ugruške ili sprječavaju nove ugruške. U kasnijim fazama, pacijenti se mogu podvrgnuti operacijama koje poboljšavaju protok krvi do srca.
Što je srčana aritmija?
Srčana aritmija se može opisati kao “električni problem”. Naša srčana frekvencija i ritam kontrolirani su električnim signalima koji uzrokuju kontrakcije srčanog mišića. Kada ovaj električni sustav ne funkcioniše pravilno, može doći do aritmije, što podrazumijeva nepravilnosti u otkucajima srca, uključujući potpunu zastoj rada srčanog mišića, što vodi do srčanog zastoja. To je ozbiljno stanje jer srce prestaje pumpati krv, čime vitalni organi, poput pluća i mozga, ne dobivaju potrebni kisik.
Uzroci srčanog zastoja
- Kardiomiopatija
- Urođene mane srca
- Gubitak veće količine krvi
- Prekomjerna doza droga
- Strujni udar ili fizički udarac u prsa
Kao što je to bio slučaj s NFL igračem Damarom Hamlinom 2023. godine, srčani zastoj može biti uzrokovan i fizičkim udarcem u prsa. Bez pravodobnog liječenja, srčani zastoj može biti fatalan.
Tretman srčanog zastoja
Tretman obično počinje kardiopulmonalnom reanimacijom (CPR), gdje osoba koristi pritiske na prsima kako bi ponovo pokrenula krvotok, sve dok ne stigne defibrilator koji može vratiti srce u normalan ritam.
Zaključak
Razumijevanje razlike između srčanog udara i srčanog zastoja ključno je za brzo i ispravno liječenje. Oba stanja predstavljaju medicinske hitne slučajeve koji zahtijevaju brzu akciju. U slučaju sumnje na srčani udar ili srčani zastoj, hitna pomoć treba biti odmah pozvana. Brza reakcija može značajno povećati šanse za preživljavanje. Prema Američkom udruženju za srce, pravilno izvođenje CPR-a može čak udvostručiti ili utrostručiti šanse za preživljavanje srčanog zastoja. Uvijek tražite stručnu medicinsku pomoć kada imate pitanja ili sumnje vezane uz zdravstveno stanje.