Identificirana “aliena biljka” iz fosila starog 47 milijuna godina je čak i čudnija nego što smo mislili

Otkrivenje neobične biljke iz Green River Formation: Nova saznanja o Othniophyton elongatum

U 1969. godini, iz Green River Formacije u Utahu izvučena je neobična skupina fosila – 47 milijuna godina stare lišće “vanjske biljke” za koju se smatralo da pripada porodici ginsenga. Međutim, znanstvenici su nedavno ponovno proučili ove uzorke uz dodatak novog fosila, otkrivajući da taj organizam nije ginseng te da je zapravo još čudniji nego što se prvo mislilo.

Othniophyton elongatum: Tajanstvena biljka prošlosti

Nova biljka, nazvana Othniophyton elongatum kada je prvi put opisana 1969., dobila je naziv koji znači “vanjska biljka” (othnio = vanjski, phytum = biljka). Steven Manchester, kustos paleobotanike u Floridskom muzeju prirodne povijesti, bio je jedan od prvih koji je detaljno proučio fosile iz 1969. godine. Tijekom svog istraživanja naletio je na neidentificirani biljni fosil iz iste formacije, i kao član tima, pokazao je da se radi o istoj vrsti.

Veliko otkriće

Ovo otkriće bilo je važno jer su lišće, plodovi i cvjetovi tog uzorka izgledali potpuno drugačije od ginsenga, što sugerira da je prvotna identifikacija fosila iz 1969. bila vjerojatno netočna. “Ovaj fosil je rijedak jer ima granu s pridruženim plodovima i lišćem,” rekao je Manchester. “Obično se ti dijelovi nalaze odvojeno.”

Paleobotanička detektivska potraga

Detektivski rad nije stao s ovom otkrićem. Istraživački tim krenuo je u potragu za živim vrstama koje bi odgovarale čudnim fizičkim osobinama starih i novih fosila, a ta potraga nije donijela rezultate. Čak su i izumrle biljne vrste bile neodgovarajuće. Ipak, nemogućnost kategorizacije Othniophyton-a u poznate porodice ili rodove nije bila neuspjeh, već primjer izazova s kojima se paleobotanika suočava.

Inovativna istraživanja

Kako bi nastavili istraživanje, tim je odlučio ispitati mikroskopske detalje fosila pomoću nove mikroskopske radne stanice u Floridskom muzeju. Kombinacija snage digitalnog mikroskopa i računarskog poboljšanja otkrila je mikro-otiske koje su ostavili sitni sjemenke. “Obično ne očekujemo da ćemo to vidjeti sačuvano u ovakvim fosilima, ali možda smo to previdjeli jer oprema nije mogla uhvatiti tu vrstu topografskog reljefa,” izjavio je Manchester.

Neobične karakteristike Othniophyton-a

Proučavanjem biljke na ovaj način, otkrivena je neobična karakteristika koja do sada nije bila prepoznata: imala je prašnike dok je nosila plodove. To je osobina koja nikada nije viđena kod modernih biljaka, gdje je uobičajeno da prašnici otpadaju s laticama nakon oplodnje cvijeta.

Potraga za rješenjem paleobotaničke zagonetke

Iako su dobili dodatne informacije, tim i dalje nije mogao pronaći savršeni susret za Othniophyton. Određene osobine ukazuju na red Caryophyllales, ali nedostatak jasne pozicije u odnosu na postojeće biljne porodice ukazuje na to da je ova linija izumrla, a možda i njeni bliski srodnici.

Ubuduće istraživanje

Paleobotanička zagonetka se nastavlja, jer je 1969. godine objavljena knjiga koja sadrži mnoge druge slične misteriozne uzorke, a svi s nestrpljenjem očekujemo nova otkrića iz Green River Formacije. Rezultati ovog istraživanja objavljeni su u časopisu Annals of Botany.

Zaključak

Otkriće Othniophyton elongatum ne samo da pokreće nova pitanja o svrstavanju izumrlih biljaka, već i otvara vrata daljnjem istraživanju života u prošlosti. U svijetu paleobotanike, svaki fosil je poput zagonetke koja čeka da bude riješena.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

CAMM2 memorijski moduli obećavaju značajan napredak u tehnologiji memorije s impresivnim brzinama čitanja i pisanja

Next Post

Neandertalci su možda imali “eksplozivnu snagu” zahvaljujući svojim “kavezima” u obliku zvona

Related Posts