Iznenađujuće razlike u kognitivnim sposobnostima identičnih blizanki
Priča o identičnim blizankama, koje su odrastale u različitim zemljama, otkrila je značajne razlike u njihovim kognitivnim sposobnostima, dok su njihove osobine ličnosti ostale vrlo slične. Ovaj fascinantni slučaj donosi nova saznanja o dugotrajnoj debati o prirodi i odgoju.
Izgubljene i ponovo pronađene
Blizanke su rođene 1974. godine u Seulu, Južna Koreja. Razdvojene su u dobi od dvije godine kada se jedna blizanka izgubila na tržnici. Unatoč tome što su njeni roditelji sudjelovali u televizijskom programu o nestalim osobama, nije uspjela pronaći svoju obitelj i završila je kao posvojenica u Sjedinjenim Američkim Državama.
Rasla je u SAD-u ne znajući da ima sestru. Sve se promijenilo 2018. godine kada je podnijela DNA test kako bi pronašla rodbinu. Dvije godine kasnije, obaviještena je da ima identičnu blizanku, kao i starijeg brata i sestru. Ponovno spojene, blizanke su prošle niz testova koji su ocjenjivali njihovu inteligenciju, osobnost, mentalno zdravlje i medicinsku povijest.
Kognitivne sposobnosti i osobine ličnosti
Iznenađujuće je da je IQ blizanke odgojene u SAD-u bio 16 bodova niži od IQ-a blizanke odgojene u Koreji. Ova otkrića objavljena su u časopisu Personality and Individual Differences i proturječe ranijim istraživanjima koja su pokazala prosječnu razliku IQ-a između monoziogotskih blizanaca ne veću od sedam bodova.
Autori studije ističu da je zapanjujuće kako su blizanke pokazale značajne razlike u kognitivnim sposobnostima koje su povezane s jakim genetskim utjecajem. Iako je teško reći je li razlika rezultat različitih odgoja, istraživači naglašavaju da je sestra odgojena u SAD-u pretrpjela tri potresa mozga, što bi moglo utjecati na njene kognitivne sposobnosti.
Sličnosti i razlike u osobnosti
Iako su se njihovi rezultati razlikovali u pogledu inteligencije, njihova osobnost bila je vrlo slična. Istraživači su primijetili da su obje blizanke postigle visoke ocjene na osobini svijesti, što znači da su obje usmjerene na ciljeve, organizirane i odgovorne. Zanimljivo je da su te sličnosti postojale unatoč različitim životnim iskustvima i okruženjima.
Na primjer, sestra odgojena u Koreji opisuje svoju obitelj kao ljubavnu i skladnu, dok je posvojena sestra imala teži odgoj, obilježen sukobima i razvodom njezinih posvojitelja. Unatoč tome, obje su imale identične rezultate u samopouzdanju i vrlo slične profile mentalnog zdravlja. Zajedničke su im bile i medicinske povijesti, jer su obje prošle operacije zbog uklanjanja tumora s jajnika.
Sveobuhvatno razumijevanje ljudskog razvoja
Međutim, razlike su se ogledale u njihovim kulturnim ideologijama; sestra odgojena u SAD-u pokazala je individualistički pogled, dok je sestra iz Koreje više naglašavala kolektivne vrijednosti. Takvi primjeri odgojnih okolnosti blizanaca su rijetki, i potrebno je proučiti više sličnih slučajeva kako bi se donijeli konačni zaključci.
U svakom slučaju, ova studija pruža fascinantne uvide u genetske, kulturne i okolišne faktore koji utječu na ljudski razvoj.
Zaključak
Priča ovog para blizanki pruža najnovije uvide u složenost ljudske inteligencije i osobnosti, postavljajući brojna pitanja o ulozi prirode i odgoja. Iako su njihova iskustva drastično različita, očigledno je da genetika igra ključnu ulogu u oblikovanju našeg identiteta.