Hitni Summit o Antarktici: Znanstvenici Upozoravaju na Katastrofu
U Australiji se okupilo stotine znanstvenika na “hitnom summitu” kako bi raspravili ugroženu budućnost Antarktike. U svom izvještaju objavljenom danas, polarnim istraživačima iznesena je snažna poruka: hitna akcija je nužna kako bi se spriječilo otapanje Antarktike i katastrofalno povećanje razine mora diljem svijeta.
Alarmantna Stvarnost Meltinga Antarktike
“Na Zemlji ne postoji veći uzrok nesigurnosti u projekcijama rasta razine mora od Istočne Antarktike, koja se nalazi iza naših leđa u Australiji. Samo Istočni antarktički ledeni pokrivač sadrži dovoljno vode za povećanje globalne razine mora za otprilike 50 metara ako se potpuno otopi. Posljedice za naše obalne gradove i infrastrukturu nisu ni malo neznatne,” stoji u izjavi.
Znanstvenici ističu kako su “usluge Južnog oceana i Antarktike – oceanski karbon sink i planetarni klima uređaj – često uzimane zdravo za gotovo.” Uočeni su ogromni pomaci uzrokovani globalnim zagrijavanjem. Nedavna istraživanja pokazuju rekordno nizak nivo morskog leda, ekstremne vrućine koje prelaze 40°C iznad prosječne temperature i povećanu nestabilnost oko ključnih ledenih platformi. Također, promjene ekosustava na kopnu i moru naglašavaju brze i bezpresedane transformacije ovog osjetljivog područja.
Brzo Nestajanje Leđa Katastrofi
“Brzo gubitak leda koji uzrokuje kataklizmičan porast razine mora moguć je unutar naših života. Ne zna se jesu li takve nepovratne točke već prošle,” nastavlja se u izjavi.
Ova zabrinjavajuća pitanja bila su glavna tema Konferencije o antarktičkim istraživanjima 2024. koja je održana ovog tjedna na Sveučilištu Tasmania u Hobartu. Sudjelovalo je gotovo 500 polarnijih stručnjaka iz cijele zemlje, od kojih je oko dvije trećine mladih istraživača. Prema Australijskoj antarktičkoj programskoj partnerstvu (AAPP), globalna razina mora je porasla za do 10,5 centimetara (preko 4 inča) u posljednjih 30 godina.
Ubrzano Otopljavanje
Otapanje leda iz Antarktike, primarno kao rezultat klimatskih promjena, glavni je faktor ovog porasta. Južni kontinent trenutno gubi oko 17 milijuna tona leda – što odgovara golemom ledenom kocki dimenzija 260 metara (853 stope) po strani – svake sat. Čini se da se brzina otapanja također ubrzava. Satelitski snimci sugeriraju da Antarktika gubi led više od šest puta brže nego prije 30 godina. Čak i Istočna Antarktika, nekada smatrana relativno stabilnom, počinje pokazivati znakove ekstremnih promjena poput vrućinskih valova i velikih događaja otapanja.
Ako svijet poveća svoje emisije stakleničkih plinova, obalne gradove u Australiji mogla bi zadesiti katastrofalna razina porasta mora od 80 centimetara (31 inča) do 2100. godine, smatra AAPP. Prilagodba bi mogla pomoći u ublažavanju problema, ali svijet mora poduzeti “duboke, brze i trajne” mjere smanjenja emisija stakleničkih plinova kako bi se ograničila nadolazeća katastrofa.
Naša Odgovornost
“Naša društva moraju postaviti i ispuniti ciljeve kako bi ‘savili ugljični porast’ što je moguće brže. Neuspjeh u brzim smanjenjima emisija – svake godine i svake tonne – obvezuje sadašnje i buduće generacije na veći porast razine mora,” dodale su istraživače. “Svaki dio stupnja je važan.”
Zaključak
Aktivna suradnja i hitne mjere potrebne su kako bismo osigurali zdraviju budućnost za naš planet. Istraživanja poput ovih naglašavaju kritičnost trenutne situacije i važnost naših odluka na globalnoj razini. Svi moramo djelovati odmah kako bismo smanjili utjecaj klimatskih promjena na Antarktiku i na taj način zaštitili obalne zajednice diljem svijeta.