Himna Babilonu: Otkriveno nedostajuće mezopotamsko pismo staro gotovo 3.000 godina

Otkrivena drevna himna o Babilonu

Arheolozi su otkrili himnu staru gotovo 3.000 godina koja opisuje Babilon u sjajnimte terminima, hvaleći njegove ljude, lokaciju i rijeku. Čini se da su se riječi himne duboko dojmile stanovnika što je bila, na određeno vrijeme, najveći grad na svijetu, te su široko kopirane kako bi ih učili školsku djecu. Nažalost, utjecaj različitih civilizacija doveo je do gubitka ovog remek-djela sve do danas.

Povijest vjerskih pjesama

Pjevanje domoljubnih pjesama ključni je dio obrazovanja širom svijeta, a iako mnogi učenici možda ne razmišljaju o dalekoj prošlosti ovog običaja, čini se da se onžeže barem do prvih velikih naselja. Kada je ideja zaživjela, Babilonci su ozbiljno shvatili značenje tih pjesama.

Obnova izgubljenog naslijeđa

Dva arheologa uspjela su rekonstruirati većinu drevne himne napisane u klinastom pismu. Profesor Enrique Jiménez s Ludwig-Maximilians-Universität München ističe: “Ova himna fascinantna je jer opisuje Babilon u svoj njegovoj veličini i daje uvide u živote njegovih stanovnika, i muškaraca i žena.” Zajedno s Dr. Anmarom Fadhilom s Univerziteta u Bagdadu, procjenjuju da je izvorna himna imala 250 stihova, od kojih su pronašli samo dvije trećine zbog mnogih slomljenih glinenih pločica iz tog vremena.

Važnost himne

Iako su se mnogi stihovi očuvali u više od 30 pločica koje datiraju između 7. i 1. stoljeća prije Krista, jasno je da su Babilonci pridavali veliku važnost ovom djelu. Riječi himne, uz neizostavne melodije, očigledno su rezonirale s građanima Babilona kroz stoljeća.

Teme drevne himne

Himna se najprije osvrće na Marduka, zaštitnika Babilona, i darove koje je navodno donio stanovnicima. Od Marduka, himna prelazi na hvalisanje njegovog hrama, Esagila, i potom na sam Babilon. Očigledno je da je propaganda bila manje suptilna prije tri tisuće godina; malo je vjerojatno da bi moderni izvođač opisao zakone svoje zemlje kao savršene.

  • Upoređivanje Babilona s draguljima i voćnjakom.
  • Specifična pohvala gradskoj zidinama i zidu, te Alulua, mitologiziranog kao njegovog osnivača.
  • Opisivanje rijeke Eufrat, ključne za Babilon, s posebnim naglaskom na proljetne poplave koje su gnojile polja.

Ova opisna literatura o prirodnim fenomenima rijetka je u mezopotamskoj literaturi, a autori ističu da “samo postoji još jedan duži opis dolaska proljeća.”

Babilonci i njihova društvena pravila

Stanovnici Babilona također su hvaljeni zbog svojih pravednosti i zaštite siročadi i skromnih, te poštivanja zakona. Himna čak ističe da su Babilonci poznati po poštovanju stranaca koji žive među njima, iako su se stanovnici okolnih zemalja, koji su tijekom stoljeća bili u ropstvu, možda ne bi složili s tim. Ipak, Jiménez i Fadhil napominju da su u njihovom tekstu stranci specifično strani svećenici koji su živjeli u Babilonu.

Žene u Babiloniji

Iako neki stihovi spominju žene iz grada, njihove kvalitete opisuju se kao “odanost i diskrecija” umjesto herojskih djela. No, kao jedini preživjeli referent na ulogu babilonskih žena, to je bolje nego ništa za povjesničare.

Zaključak

Jiménez ističe: “Himna se kopirala od strane djece u školama. Neobično je da je tako popularan tekst svog vremena do sada bio nepoznat.” Jiménez je član tima koji digitalizira svaki preživjeli fragment klinastog pisma, tragajući za odlomcima pronađenim na više od 20 pločica, što pokazuje koliko su vrijedni. Ova studija je objavljena u Iraku, otvarajući nova poglavlja u razumijevanju babilonske kulture i povijesti.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Šest mjeseci u Trumpovom predsjedništvu, Amerikanci prijavljuju rekordno nisku ponos u tome što su Amerikanci

Next Post

Nuklearni “Grad ispod leda” otkriven NASA skeniranjem iznad Grenlanda

Related Posts