Henryjeva džepna: Zašto mačje uši imaju dodatnu nabore?

Što su to čudna ušna nabora kod mačaka i za što služe?

Mačke su zaista zanimljiva bića. Njihove osebujne osobine, od flapavih primordijalnih džepova koji pridonose njihovom gracioznom hodu do onih ribarskih divljih mačaka koje kvake poput pataka, čine ih jedinstvenim stvorenjima. Tijekom istraživanja ove mačke, otkrivamo još jednu tajnu – što su to čudne nabore na njihovim ušima i koja je njihova svrha?

Kako izgledaju uši mačaka?

Triangularni oblik vanjskih ušiju mačaka zove se pinna, a mali nabor (ili džep) na vanjskoj strani pinne poznat je kao Henryjev džep. Tehnički naziv za ovaj nabor je *kutani marginalni džep*, a mačke su samo jedna od mnogih vrsta – uključujući pse i šišmiše – koje imaju ove čudne nabore.

Kako je Henry postao povezan s mačkama?

Prva poznata referenca na ovaj pojam datira iz 1971. godine, ali to je otprilike sve što znamo o njegovom nastanku. Dr. Božena Zaleska, predavačica o zdravlju životinja na Sveučilištu Hartpury, navela je da se smatra da pojam dolazi od Josepha Henryja, znanstvenika koji se bavio elektromagnetizmom i zvučnim valovima, čime se možda želi odati počast njemu. Međutim, svi teorije o podrijetlu ovog imena su isključivo spekulativne.

Zašto mačke imaju kutane marginalne džepove?

Razlog ovog povezivanja s Josephom Henryjem leži u pretpostavljenoj funkciji kutanog marginalnog džepa, no ona je još uvijek nejasna. Nitko zapravo ne zna zašto su ti džepovi prisutni, ali neki od vodećih teorija sugeriraju da mogu poboljšati sluh mačaka. Jedna od teorija tvrdi da se dodatna koža može koristiti za poboljšanu pokretljivost ušiju.

Mačke imaju 32 mišića u ušima, što im omogućuje rotaciju oba uha neovisno, pomažući im da lociraju izvor zvukova. Također koriste pokrete ušiju za komunikaciju s drugim mačkama (i ljudima), pa je dodatna spretnost vrlo korisna. Smatra se da kutani marginalni džepovi pojačavaju zvukove i pomažu u otkrivanju viših i nižih tonova.

Izvanredan opseg sluha mačaka

Mačke imaju jedan od najširih opsega sluha među sisavcima, s mogućnošću čujnosti zvučnih valova od 48Hz pa do 85kHz. Vjeruje se da kutani marginalni džep olakšava otkrivanje viših tonova reflektirajući niže tonove unutar stijenki džepa, čime se usporava vrijeme koje je potrebno da zvukovi uđu u uho.

Unatoč svim ovim teorijama, postoji mogućnost da su ti nabori vestigijski i da više ne obavljaju svoju funkciju u modernim vrstama. Međutim, s obzirom na to da se nalaze kod mnogih vrsta s izvrsnim sposobnostima sluha, mnogi smatraju da to nije vjerojatno.

Mali znaci – što se još krije u tim naborima?

Jedna stvar koju znamo je da buhe i grinje često vole skloništa unutar ovih nabora. Zato, kada se oslobađate nametnika vašeg ljubimca, svakako dobro pregledajte Henryjeve džepove.

Zaključak

Iako još uvijek ima mnogo misterija oko svrhe Henryjevog džepa – i tko je zapravo Henry – zanimljivo je zadržati fokus na tim jedinstvenim karakternim osobinama naših mačaka. Ne zaboravite uživati u svakom trenutku provedenom s svojim ljubimcima, dok istražujete njihove tajne i čudne osobitosti!

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Tr naču Otoka Tri Mile – Mjesto Najgoreg Nuklearnog Incidenta u Americi – Moglo bi Ponovno Otvoriti 2028. godine

Next Post

Sexting među tinejdžerima možda ne dovodi do lošijeg mentalnog zdravlja ili antisocijalnog ponašanja

Related Posts