Grapefruit može ometati vašu medicinu – ali kako?

Prednosti i rizici grejpfruta: Što trebate znati

Grejpfrut je ukusna i osvježavajuća voćka koja mnogima pruža užitak, bilo u obliku svježih kriški ili u čaši soka. Osim što je bogat vitaminima C i A, te korisnim mineralima poput kalija, grejpfrut može imati i brojne zdravstvene koristi. No, postoji važna stavka na koju morate obratiti pažnju – grejpfrut može ometati mnoge lijekove. U ovom članku saznajte koje su to opasnosti i kako možete zaštititi svoje zdravlje.

Kako grejpfrut utječe na lijekove?

Konzumacija grejpfruta može dramatično promijeniti razinu lijekova u vašem tijelu, i to na dva glavna načina. Kod većine lijekova, grejpfrut može uzrokovati abnormale visoke koncentracije lijeka u krvi, a to se događa zbog interakcije grejpfrutovog soka s enzimom u crijevima poznatim kao citokrom P450 3A4 (CYP3A4). Ovaj enzim je ključan za razgradnju mnogih lijekova.

Dodatne tvari u grejpfrutu, poznate kao furanokumarini, također se razgrađuju pomoću CYP3A4, ali zatim blokiraju njegovu funkciju. To znači da više lijeka koji enzim obično razgrađuje dospijeva u krvotok, a normalna funkcija se vraća tek kada tijelo ponovno stvori više CYP3A4. Vrijedno je napomenuti da razina CYP3A4 može varirati među pojedincima, što znači da će učinci konzumacije grejpfruta biti različiti za svakoga.

Ozbiljne posljedice konzumacije grejpfruta

U nekim slučajevima, visoke doze lijeka u krvi mogu uzrokovati ozbiljne nuspojave. Na primjer, jedan pacijent koji je transplantirao jetru i uzimao lijek tacrolimus za smanjenje rizika od odbacivanja, završio je u bolnici zbog akutne disfunkcije bubrega. Istraživanje je otkrilo da je pacijent tjedan dana konzumirao više od 1.5 kilograma marmelade, koja je bila napravljena od grejpfruta, što je rezultiralo 326 do 592 posto većom koncentracijom lijeka u njegovoj krvi nego što bi trebalo.

Na sličan način, grejpfrut može uzrokovati nedovoljnu količinu nekog lijeka u tijelu, bilo kroz utjecaj na proteinske transportere zadužene za premještanje lijekova iz crijeva u krv. Fexofenadin, antihistaminik koji se koristi za liječenje peludne groznice i urtikarije, jedan je od najpoznatijih primjera. Prema riječima Dr. Shiew Mei Huanga, zamjenika ravnatelja FDA, “sok od grejpfruta može smanjiti količinu fexofenadina u krvi.”

Što učiniti ako uzimate lijekove?

Ako niste sigurni utječe li grejpfrut na vaše lijekove, uvijek provjerite informativni listić koji dolazi s paketom, gdje se obično navode stvari koje treba izbjegavati. Ako ga nemate ili ste ga izgubili, ne ustručavajte se konzultirati ljekarnika ili liječnika.

Također, vrijedi provjeriti i druge namirnice i pića koja bi mogla izazvati probleme, poput seviljskih naranči, pomela i tangela, koji mogu imati slične učinke kao grejpfrut.

Zaključak

Iako grejpfrut može biti izvor mnogih zdravstvenih blagodati, važno je biti svjestan njegovih interakcija s lijekovima kako biste izbjegli potencijalne rizike. Ako redovito konzumirate grejpfrut, budite oprezni i informirajte se o svojim lijekovima. Briga o zdravlju nikada nije bila važnija!

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Lenovo iznenađuje pokretom lansiranjem prvog poslovnog računala s Snapdragon CPU-om

Next Post

Panasonic najavljuje svoj TV asortiman za 2025., predvođen svjetlijim OLED TV-om kao glavnim modelom s novim Prime Video kalibriranim načinom rada

Related Posts