Otkriće Starinskih Natpisa i Slika u Cenakulu
Uvod
Na zidovima Cenakula, dvorane koju su izgradili križari na mjestu za koje se vjeruje da je održana posljednja večera Isusa Krista, otkriven je niz nedavno viđenih natpisa i slika. Među raznolikim drevnim dizajnom nalaze se škorpion, bagel i brojni srednjovjekovni grbovi koji predstavljaju elite iz cijele Europe. Ovaj članak istražuje važnost ovog otkrića i što ono znači za povijest i kulturu.
Cenakul: Povijest i Značaj
Cenakul se nalazi na brdu Sion u Jeruzalemu i predstavlja pravokutnu sobu na gornjem katu zgrade koja se kaže da počiva na grobu biblijskog kralja Davida. Također poznata kao Dvorana Posljednje večere, ovaj prostor se vjeruje da je nekoć bio mjesto posljednjeg obroka koji je Isus dijelio sa svojih 12 apostola prije raspjeća.
Tijekom srednjeg vijeka, kada je Cenakul bio dio franjevačkog samostana, bio je važno hodočasničko odredište za kršćane iz dalekih predjela. Nažalost, ovo sveto mjesto je 1523. godine zauzela muslimanska vojska i preuređeno je u džamiju. U tom trenutku na zidove Cenakula je stavljena žbuka, čime su nepovratno prekriveni grafiti koje su ostavili hodočasnici.
Otkriće Novih Inscenacija
Korištenjem digitalnih slikarskih tehnika, autori nove studije otkrili su 30 natpisa i devet crteža ostavljenih na zidovima Cenakula između kraja 14. i početka 16. stoljeća. Među tim otkrićima nalazi se grb obitelji svabijskog viteza Alberta von Altbacha, koji se danas koristi u južnonjemačkom gradu Altbach.
Iznad grba, istraživači su pronašli prikaze vinskog pehara, tanjura s hranom i kruha s rupom u sredini, što možda predstavlja jeruzalemski bagel. Autor studije, Ilya Berkovich, ističe: “Kad se grupiraju, natpisi pružaju jedinstven uvid u geografsko podrijetlo hodočasnika. Ovo je bilo daleko raznolikije nego što nas trenutna perspektiva zapadnog istraživanja navela da vjerujemo.”
Raznolikost Pilgrimskih Izvora
Jedan od dizajna prikazuje brod, što vjerojatno predstavlja neku od venecijanskih galija kojima su europski hodočasnici putovali do Jeruzalema. Drugi grbovi pronađeni na zidovima mogu pripadati elitama iz Austrije i Češke, dok jedan natpis ukazuje na ženu iz Alepa, sugerirajući da nisu samo muškarci sudjelovali u hodočašću.
Armenski natpis koji glasi “Božić 1300” mogao bi biti ostavljen od strane vojnika koji se borio za armenskog kralja Het’uma II u bitci u Siriji 22. prosinca 1299. Također, slika škorpiona vjerojatno aludira na sufijsku tradiciju, u kojoj vjernici ulaze u vrstu transa i rukuju se otrovnim životinjama. Autori studije spekuliraju da je crtež napravljen u čast šeika Aḥmada al-ʿAǧamī, poznatog kao Persijanac, koji je bio ključan u oduzimanju Cenakula franjevcima i njegovom preuređenju u džamiju.
Završne Misli
Iako točno vrijeme kada su zidovi Cenakula žbuka prekriveni nije poznato, istraživači pretpostavljaju da je to učinjeno ubrzo nakon muslimanskog preuzimanja, zbog čega bi novi vlasnici sigurno željeli sakriti brojne kršćanske natpise i heraldičke simbole. Oni također ističu da su, za razliku od kršćanskih, koji su uglavnom pisani ili crtani ugljenom, svi muslimanski natpisi, kao i slika škorpiona, uklesani u zidnu površinu.
Ovo fascinantno otkriće predstavlja vrijedan povijesni izvor koji pridonosi našem razumijevanju kulturnih i vjerskih razlika kroz stoljeća. Objavljeno u časopisu Liber Annuus, ovo istraživanje otkriva bogatstvo prošlosti koje se krije u zidovima ove drevne dvorane.