Živimo u Najsigurnijem Vremenu u Ljudskoj Povijesti
S obzirom na mnoge izazove s kojima se suočavamo, često zaboravljamo da trenutno živimo u naj sigurnijem razdoblju ljudske povijesti. Iako se “politička vladavina jakih” vraća, a mnogi od najvećih problema na našem planetu ostaju neriješeni, 2010-e godine su relativno pozitivno doba za život. Pa, kada je bilo najgore vrijeme za život?
Najgore Vrijeme za Život
Ovo pitanje je nedavno pokrenuto u povijesnoj studiji koja je istraživala promjene u europskom monetarnom sustavu nakon pada Zapadnog Rimskog Carstva. Istraživači su tražili dokaze o zagađenju iz obrade srebra analizirajući ledene jezgre iz dubokih alpskih slojeva. Pri tome su naišli na mnoge uvide u prirodne katastrofe i klimatske promjene kroz stoljeća. Jedno je bilo jasno: stoljeće nakon 536. godine nove ere bilo je iznimno teška epoha za život.
Povijesni Uvidi i Ekstremni Uvjeti
Prema riječima Michaela McCormicka, povjesničara sa Harvarda i autora studije objavljene u časopisu Antiquity, “to je bilo početak jednog od najgorih razdoblja za život, možda i najgore godine.” Ova erasa nije bila teška zbog krvavih ratova ili smrtonosnih bolesti, već zbog ekstremnih vremenskih pojava koje su dovele do velike gladi.
Znanstvenici iznose brojne teorije o uzrocima ove gladi, ali neki od najjačih dokaza sugeriraju da je postojala “vulkanska zima”. Eruptivni pepeo i prašina zasjenili su Sunce, stvarajući “misterioznu oblačnost”. Iako nema potpunih dokaza o tome koji je vulkan uzrokovao ovu katastrofu, Ilopango u El Salvadoru se dugo smatrao jednim od najvjerojatnijih kandidata. Međutim, nova studija ukazuje da je erupcija mogla doći iz Islanda, s obzirom na to da su ledene jezgre u Europi sadržavale vulkansko staklo kemijski slično česticama pronađenim širom Europe i Grenlanda.
Posljedice Vulkanske Erupcije
Bez obzira na to koji je vulkan bio uzrok, posljedice su bile globalne, pokrećući “Kasni antikni mali ledeni dobi” i lanac neuspjeha u poljoprivredi i gladi. U Kini je snijeg padao tijekom ljeta, dok su suše pogodile Peru. Dodatno, irski annali govore o “neuspjehu kruha u godini 536. [n.e.].” Čini se da nije bilo dijela Zemlje koji nije bio pogođen.
Procopius, bizantski povjesničar koji je živio na Bliskom Istoku, također je pisao o “strahu” uzrokovanom mračnim pomračenjem Sunca. Ova mini ledena doba donijela su brojne društvene probleme. Neki istraživači čak tvrde da su učinci vulkanske erupcije iz 536. godine bili toliko duboki da su srušili carstva ili barem ih pomaknuli na rub propasti.
Završne Misli
Kao što su primijetili autori studije objavljene u Nature Geoscience 2016. godine, stoljeće nakon vulkanske erupcije svjedočilo je padu Sasanidskog Carstva, opadanju Istočnog Rimskog Carstva, političkim previranjima u Kini i mnogim drugim primjerima krvavih društvenih nemira širom Euroazije. Sve u svemu, to je bilo doista teško vrijeme za život.
Na temelju ovih povijesnih uvida možemo bolje cijeniti sadašnje doba, unatoč svim izazovima s kojima se suočavamo. U vrijeme kada su ljudi patio u ekstremnim uvjetima, danas imamo priliku živjeti u sigurnom i stabilnom svijetu.