Otkrivanje Dinosauruskih Tragova u Oxfordshireu
U Oxfordshireu, Engleska, jedan radnik u kamenolomu je primijetio “neobične uzdignute oblike” ispod sloja gline, ne sluteći da zagleda u prošlost koja je uključivala dinosaure. Na njegovu veliku sreću, ti lumpy uzorci su rezultat tragova nekih od najvećih stvorenja srednjeg jurskog razdoblja, uključujući i opasnog Megalosaurusa. Stručnjaci s Oxfordskog i Sveučilišta u Birminghamu su otkrili oko 200 otisaka rasutih po kamenolomu, stvarajući ono što su opisali kao “dinosaurski autoput” sastavljen od pet ogromnih staza.
Vremeplov Dinosaurusâ
Ovi otisci stari su otprilike 166 milijuna godina, a ostavili su ih najmanje dvije različite vrste dinosaura u vrijeme kada je Oxfordshire bio okružen tropskim morem i ispunjen plitkim lagunama i močvarama. Dr. Duncan Murdock iz Prirodoslovnog muzeja Sveučilišta u Oxfordu objašnjava: “Očuvanost je toliko precizna da možemo vidjeti kako je blato deformirano kada su dinosaurusi gazili po njemu.” Uz druge fosile poput jame, školjki i biljaka, možemo oživjeti močvarnu okolinu kroz koju su dinosaurusi hodali.
Dinosaurusi i Njihovi Tragovi
- Cetiosaurus: Mogući kandidat za jednog od četiri ogromna biljoždera, duljine preko 18 metara (60 stopa).
- Megalosaurus: Zloslutni mesožder, dugačak do 9 metara (30 stopa), bio je prvi znanstveno imenovani dinosaur 1824. godine.
- Najduži trag: Proširuje se više od 150 metara (492 stopa), čineći ovih pet staza najvećim sklopom otisaka dinosaura u Velikoj Britaniji.
Kamenolom Dewars Farm nastavlja doprinositi već impresivnoj kolekciji otisaka dinosaura, čija je priča dodatno obogaćena otkrićem 40 staza 1997. godine.
Moderni Metodi Istraživanja
Srećom, tehnologija je napredovala tijekom posljednjih nekoliko desetljeća, pa su istraživači mogli iskoristiti dronove za fotografiranje, stvarajući 3D modele nedavno otkrivenih otisaka. Ove digitalne replike omogućavaju timu da stekne nova saznanja o načinu kretanja i ponašanju ovih dinosaura. Na primjer, nalazi pokazuju da je Megalosaurus imao korak od oko 2.7 metara (8.9 stopa), a razmak između otisaka sugerira da je hodao sličnom brzinom kao moderni čovjek – oko 3 milje (3 kilometra) na sat. Čini se da su sauropodi putovali sličnom brzinom, a njihovi tragovi se čak križaju s onima Megalosaurusa, pokrećući intrigantna pitanja o interakciji različitih dinosaura.
Dokumentarac i Izložba
Detalji o ovom fascinantnom iskopavanju bit će predstavljeni u novom BBC dokumentarcu pod naslovom “Istražujući Britaniju,” koji izlazi 8. siječnja. Otisci će također biti predstavljeni na novoj izložbi u Prirodoslovnom muzeju Sveučilišta u Oxfordu.
Zaključak
Otkriveni tragovi dinosaura u Oxfordshireu ne samo da osvetljavaju misterije prošlosti, već i omogućavaju nove uvide u način života ovih fascinantnih stvorenja. Uz pomoć modernih tehnologija i detaljnih istraživanja, možemo dobiti slikovit uvid u vrijeme kada su dinosaurusi hodali planetom.