Fizika pretvara svjetlost u jednodimenzionalni plin s nevjerojatno čudnim svojstvima

Jednodimenzionalni plin od svjetlosti: Otvorenje novih horizonata u proučavanju materije

Uvod

Tim fizičara iz Njemačke stvorio je nevjerojatan fenomen – jednodimenzionalni plin od svjetlosti. Ovaj zanimljiv događaj došao je kroz eksperimentalno proučavanje neobičnih svojstava stanja materije poznatog kao Bose-Einsteinov kondenzat (BEC). Ovaj članak istraži fenomen BEC-a, njegovu povijest i potencijalne primjene te osvrće se na trenutna istraživanja i najnovija otkrića o jednostavnim jedinstvenim stanjima materije.

Bose-Einsteinov kondenzat: Što je to?

Bose-Einsteinov kondenzat je stanje materije koje se formira kada se određene čestice, poput bosona, hlade blizu apsolutne nule. Na toj temperaturi, bosoni – subatomske čestice koje prenose sile i imaju cijeli spin – počinju se ponašati kao jedan jedinstveni kvantni objekt, često uspoređivan s jednim atomom. Ovaj fenomen prvi je put predložio Albert Einstein, temeljeći se na radu teoretskog fizičara Satyendre Natha Bosea.

Kako se stvara jednodimenzionalni plin od svjetlosti?

Prema istraživanju provedenom na Sveučilištu u Bonnu i Sveučilištu u Kaiserslautern-Landau, tim fizičara je uspio stvoriti BEC koristeći fotone, bez potrebe za kompleksnim parenjem. U eksperimentu, tim je koristio lasersku tehnologiju za uzbuđivanje otopine boje unutar malog reflektirajućeg kontejnera, čime su fotoni bili prisiljeni odbijati se od zidova i sudarati se s molekulama boje kako bi se ohladili.

  • Prikazani fotoni stvarali su kondenzaciju pri čemu su se zagrijavali i hlađeni kroz vibracije uzrokovane sudarima.
  • Korištenjem prozirnog polimera na reflektirajućim površinama, fizičari su mogli uhvatiti ohlađene fotone u jednom ili dva dimenzije.

Fenomen termalnih fluktuacija

Jedna od zanimljivih karakteristika proučavanih jednodimenzionalnih plinova od svjetlosti su termalne fluktuacije. Dok su ove fluktuacije u dvodimenzionalnim plinovima male i nemaju značajan utjecaj, u jednodimenzionalnom plinu imaju potencijal izazvati velike promjene. Ova različita svojstva omogućuju istraživačima da bolje razumiju kako se BEC ponaša, ovisno o dimenzionalnosti sustava.

Izazovi i budućnost istraživanja

Iako se dvodimenzionalni BEC-ovi javljaju na specifičnim temperaturama blizu apsolutne nule, tim je otkrio da za jednodimenzionalne fotonske plinove ne postoji precizna točka kondenzacije. Istraživanje je otkrilo potencijalne primjene u kvantnoj optici, no rad je još u ranoj fazi.

Zaključak

Studija provedenog tima donosi uzbudljive vijesti za područje fizike i potiče daljnja istraživanja u svijetu kvantne materije. Razumijevanje jedinstvenih svojstava jednodimenzionalnih plinova od svjetlosti može otvoriti vrata inovacijama i primjenama koje do sada nismo mogli ni zamisliti. S daljnjim radom, možemo očekivati da će se naše znanje o ovoj fascinantnoj temi i dalje razvijati.

Reference

Članak je objavljen u prestižnom časopisu Nature Physics, gdje je tim podijelio svoja otkrića i rezultate eksperimentalnog istraživanja.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

DJI Air 3S dron se približava uzletu s glasinom o datumu lansiranja

Next Post

Otkrivene skrivene strukture ispod drevnog oceana i najveće planine na Marsu

Related Posts