Fizika misli da je možda riješio “djedov paradoks” putovanja kroz vrijeme, ali postoji caka

Rješavanje Zagonetke Djedovog Paradoxa

Što je Djedov Paradox?

Zamislite fizičara koji vjeruje da bi mogao riješiti poznati “djedov paradoks”, sugerirajući da putovanje kroz vrijeme u prošlost nije nužno isključeno ovim dijelom fizike. Ali, što zapravo predstavlja djedov paradoks? U osnovi, to je misleni eksperiment. Zamislite da imate vremensku mašinu i želju da ubijete svog djeda prije nego što on postane otac. Ako uspijete u tome, vaš roditelj se nikada ne bi rodio, što znači da se ni vi ne biste mogli roditi kako biste se vratili u vrijeme i ubili vlastitog djeda. Ova ideja sugerira da bi putovanje u prošlost moglo biti nemogućnost zbog nesukladnosti u svemiru.

Hawkingova Hipoteza za Zaštitu Kronologije

Stephen Hawking je predložio hipotezu zaštite kronologije, smatrajući da postoje zakoni fizike koji još nisu otkriveni, a koji bi spriječili da se putovanje kroz vrijeme dogoditi. Ipak, prema fizici koju poznajemo danas, putovanje u prošlost još uvijek nije isključeno.

Einsteinove Zatvorene Vremenske Krivulje

Jedna od ideja koja proizašla iz Einsteinovog rada sugerira mogućnost “zatvorenih vremenskih krivulja”. Ove krivulje bi mogle postojati ako je prostor-vrijeme dovoljno iskrivljeno — bilo prirodno ili umjetno, poput područja oko supermasivne crne rupe. Prema Lorenzo Gavassinu, fizičaru sa Sveučilišta Vanderbilt, ako se ovaka krivulja formira u petlju, brod svemirskih putnika bi se vratio na svoju inicijalnu točku.

Termodinamička Strana Putovanja kroz Vrijeme

Gavassino objašnjava da, iako su zakoni fizike obično simetrični u smislu vremena, drugi zakon termodinamike se ne ponaša tako. Ovaj zakon kaže da sve teži ka neredu, što znači da toplina prirodno teče od toplih prema hladnim područjima. Kada razmišlja o putovanju kroz zatvorenu vremensku krivulju, Gavassino se pita što se događa s entropijom — mjerom nereda — tijekom tog putovanja. Njegova istraživanja sugeriraju da bi se entropija musila povećavati prema termodinamičkoj ravnoteži.

Problematika Pamćenja

Dodatni izazov na koji Gavassino ukazuje je gubitak sjećanja. Dok putnici prolaze kroz petlju, svaki novi podsjetnik bi nestao zbog Poincaréove recidivacije prije nego što završe svoj put. Osim toga, čak i ako upravljaju kroz putovanje u prošlost, ne bi stvorili nova sjećanja, a svemir bi ih vratio na izvorne uvjete.

Zaključak: Samokonzistentnost Svemira

U kontekstu djedovog paradoksa, svemir bi se razvijao na način koji osigurava samokonzistentnost, vraćajući putnike kroz vrijeme u njihove izvorne uvjete. Gavassino ističe da mnogi fizičari i filozofi smatraju da će priroda pronaći način da osigura da ne dođe do kontradiktornih situacija. Njegov rad pruža rigoroznu analizu ovog principa samokonzistentnosti, direktno uzimajući u obzir uspostavljene zakone fizike.

Na kraju, iako je ideja o putovanju kroz vrijeme fascinantna, Gavassino ukazuje da putovanje ne bi izgledalo onako kako ga često prikazuju u znanstvenoj fantastici. Umjesto toga, priroda je često kreativnija od nas. Njegova studija objavljena je u časopisu “Classical and Quantum Gravity”, a donosi dublje razumijevanje mogućnosti putovanja kroz vrijeme.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Abnormalni skenovi mozga kod djece s COVID-19 otkriveni u podacima iz 96 studija

Next Post

“Kvantarni hladnjak” je potpuno novi način za resetiranje kvantnih računala

Related Posts