Nova Otkrića u Fizici: Mogućnost Parapartikala
Richard Feynman, poznati fizičar, često se citira kako je rekao da je “fizika prema matematici ono što je seks prema masturbaciji”. Iako nije razjasnio na što točno misli, možemo pretpostaviti da aludira na to da je matematika često zanimljivija, učinkovitija i bolja u postizanju željenih rezultata, čak i kada se suočava s izazovima stvarnog svijeta.
Fizika i Klasifikacija Čestica
Tradicionalno, fizika nam govori da su sve čestice klasificirane u dvije glavne kategorije: boson i fermion, ovisno o njihovim svojstvima i ponašanju. Međutim, nova studija sugerira da tu nije kraj priče. “Utvrđeno je da su novi tipovi čestica, za koje do sada nismo znali, mogući”, izjavio je Kaden Hazzard, docent fizike i astronomije na Sveučilištu Rice. Ovo nije prvi put da se spominje postojanje takozvanih “parastatističkih čestica”, ili skraćeno “parapartikala”.
Povijest Parastatistike
Kao što ističe nova studija, rasprava o parastatistikama započela je od samog početka kvantne mehanike. “Prva konkretna teorija parastatistike predložena je i proučavana od strane Greena 1953. godine”, pišu autori. Iako istraživanja nisu isključila mogućnost postojanja parapartikala, došlo je do zaključka da bi, pod određenim pretpostavkama, bilo koja teorija parapartikala bila fizički neodvojiva od teorija običnih fermiona i bosona. Ovaj nalaz doveo je do toga da su teorije o parapartiklima bile zaboravljene.
Nova Otkrića u Teoriji Parapartikala
No, kada su Hazzard i student Zhiyuan Wang preispitali problem kroz matematičku prizmu, otkrili su da neobični parapartikali ne samo da mogu postojati, već su i pronašli potencijalna mjesta gdje bi se mogli manifestirati u prirodi, poput unutar magnetskog fluksa. “Čestice nisu samo fundamentalne jedinice”, ističe Hazzard. “One su također važne za opisivanje materijala.”
Unikatnost Parapartikala
Ove nove čestice bi bile neobične, čak i u kontekstu kvantne fizike. “Njihova statistika razmjene može se fizički promatrati i značajno se razlikuje od fermiona i bosona”, ističe studija. Kao i nove, jednako zbunjujuće kvazipartikale, čije je otkriće također objavljeno ovih dana, i ovaj nalaz “demonstrira mogućnost novog tipa kvazipartikala u sustavima kondenzirane tvari.”
Putovanje u Neistraženo
Iako su ova otkrića uzbudljiva, ona predstavljaju samo prvi korak. Gdje će ova teorija voditi ili koji su mogući putevi kako doći do tih spoznaja, još uvijek je nepoznanica. “Ovo je multidisciplinarno istraživanje koje uključuje nekoliko područja teorijske fizike i matematike”, rekao je Wang, sada postdoktorski istraživač u Max Planck Institutu za kvantnu optiku u Njemačkoj. No, “da bismo realizirali parapartikale u eksperimentima, potrebni su nam realističniji teorijski prijedlozi”, dodaje.
Zaključak
Kajgod budućnost donese za ovu teoriju, putovanje do novih otkrića sigurno će biti zanimljivo. “Ne znam gdje će to odvesti”, rekao je Hazzard. “Ali znam da će biti uzbudljivo otkriti.” Ova studija objavljena je u časopisu Nature, otvarajući vrata novim mogućnostima u razumijevanju osnovnih zakonitosti našeg svemira.