Fizik misli da je možda riješio “djedov paradoks” putovanja kroz vrijeme, ali postoji zaplet

Fizičar rješava kontroverznu “paradoksu djeda” – putovanje kroz vrijeme u prošlost možda nije nemoguće

Fizičar je iznio novu teoriju koja bi mogla riješiti poznatu “paradoksu djeda”, sugerirajući da putovanje u prošlost ipak nije isključeno prema nekim aspektima fizike. U ovom članku istražit ćemo što je paradoks djeda, kako se to odnosi na zakone fizike i što to znači za naše razumijevanje vremena.

Što je paradoks djeda?

Paradoks djeda je zanimljiva filozofska misao koja se lako može objasniti. Zamislite da imate vremensku mašinu i namjeru ubiti svog djeda prije nego li je imao djecu. Ako uspijete, vaši roditelji se ne bi rodili, a samim tim ni vi. Ovaj paradoks ukazuje na potencijalne nejasnoće u konceptu putovanja kroz vrijeme, sugerirajući da takvo putovanje možda i nije moguće jer bi moglo dovesti do kontradikcija u univerzumu.

Teorija zaštite kronologije i svestranost zakona fizike

Stephen Hawking je predložio koncept zaštite kronologije, što sugerira da postoji niz zakona fizike koji bi mogli spriječiti putovanje u prošlost. Ipak, prema trenutnim razumijevanjima fizike, neka putovanja u prošlost nisu isključena. Znanstvenici poput Lorenza Gavassina s Vanderbilt sveučilišta istražuju ideje koje proizlaze iz Einsteinovih teorija, poput “zatvorenih vremenskih petlji”. To su situacije u kojima je prostor-vrijeme tako zakrivljeno da bi putnik mogao biti vraćen na svoju početnu točku.

Paradoks putovanja kroz vrijeme i termodinamika

Kao što Gavassino objašnjava, zakoni fizike su općenito simetrični ako ih “pustite” unazad, osim drugog zakona termodinamike koji pokazuje kako sve teži ka kaosu. Primjenjujući ovu teoriju, Gavassino analizira što bi se dogodilo s brodom ako putuje kroz zatvorenu vremensku petlju. Entropija bi se trebala povećavati, ali bi se također morala vratiti na stanje ravnoteže kada bi se petlja prešla.

Kroz primjer s nestabilnom česticom, Gavassino objašnjava kako bi fizika zahtijevala da se čestica vrati na svoje izvorno stanje prilikom putovanja kroz vremensku petlju. Ovo sugerira da postoji točka u kojoj entropija postaje maksimalna i gdje se drugi zakon termodinamike počinje “okretati unatrag”.

Gubitak memorije tijekom putovanja kroz vrijeme

Međutim, postoji važan “cerek” – prema Gavassinovim istraživanjima, putnici bi izgubili svoja sjećanja na događaje koji su se odvijali tijekom putovanja kroz ovu vremensku petlju. On navodi da bi svako sjećanje prikupljeno uz petlju bilo izbrisano prije završetka. U skladu s tim, putnici bi se vratili na svoje izvorne pozicije bez novog saznanja.

Zaključak: Upravljanje paradoksima u prošlosti

Gavassino ističe da bi u skladu s ovim principom konzistentnosti, univerzum bi se nastavio razvijati na način koji bi sprečio kontradikcije. Njegova istraživanja pokazala su da su zakoni kvantne mehanike dovoljno snažni da podrže ovu konzistentnost bez dodatnih pretpostavki.

Na kraju, dok je ideja o putovanju u prošlost fascinantna, Gavassino naglašava da putovanje možda ne bi izgledalo onako kako ga prikazuje znanstvena fantastika. U stvarnosti, to bi moglo značiti uništenje makroskopskih uzročnosti i gubitak svih sjećanja.

Iako se ovakve ideje čine maštovitima, jasno je da priroda često ide korak dalje od našeg razumijevanja. Ova istraživanja objavljena su u časopisu “Classical and Quantum Gravity”.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Ne perite rižu? Nadam se da volite okus rižinih žiži.

Next Post

Povećava se broj viđenja legendarne mokele-mbembe “dinosaura” Konga. Što se događa?

Related Posts