Evo zašto ne biste trebali skupljati rogovlje u sezoni muljenja

Održavanje divljih životinja: Zašto nije preporučljivo sakupljati otpaljene rogovlje

U Sjedinjenim Američkim Državama, godišnje sezonsko odbacivanje rogovlja stvorilo je uraganski trend među ljudima koji željno traže ovakav prirodni ukras za svoje domove. Tijekom ovog razdoblja, životinje poput jelena, losova i jelena, doslovno počinju gubiti svoje impresivne rogovlje, no vlasti u Coloradu, točnije Colorado Parks and Wildlife (CPW), upozoravaju na opasnosti ovog trenda.

Zašto je važno ostaviti rogovlje na tlu?

U ovom trenutku godine, kada su zalihe hrane oskudne i životinje se suočavaju s energetskim izazovima, CPW apelira na ljude da ne sakupljaju otpaljeno rogovlje. Iako se može činiti bezopasnim, sakupljanje ovog prirodnog blaga može značajno utjecati na divlje životinje. Naime, hranjenje i traženje hrane u svom prirodnom staništu dovodi životinje pod dodatni stres, što može imati teške posljedice.

Uznemirujuće posljedice stresa

  • Smanjena tjelesna kondicija
  • Povećana smrtnost
  • Smanjenje preživljavanja mladunaca

Regulacije vezane uz sakupljanje otpalo rogovlje uvedene su 2018. godine, a strogo je zabranjeno prikupljanje na svim javnim zemljištima zapadno od I-25 od 1. siječnja do 30. travnja svake godine, kako bi se zaštitila zdravlje divljih životinja tijekom najtežih mjeseci.

Od vitalnog značaja za preživljavanje

Primjerice, Fat Bear Week u Nacionalnom parku Katmai ilustrira surovost zime. Medvjedi moraju nakupljati masnoću kako bi preživjeli zimu, ulazeći u hibernaciju. Slična situacija je i s losovima i jelenskim vrstama koji su također prisiljeni štedjeti energiju kada su zalihe hrane malo. Strah od ljudi i bježanje od hrane može biti presudno za njihov opstanak.

Važnost rogovlja za životinje

Rogovi i rogovi su važni za životinje, ne samo kao oružje, već i kao sredstva za privlačenje partnera. Oni se odbacuju kada razina testosterona nakon sezone parenja padne, ili uslijed ozljeda. Iako mogu biti primamljiv trofej za ljude, priroda je odredila njihovu funkciju i važnost za opstanak vrste.

Zaključak: Čuvajmo divlju prirodu

Kako bismo podržali preživljavanje divljih životinja, najpametniji pristup jest ostaviti ih na miru. Pridržavanje tih pravila koje postavlja CPW nipošto nije samo stvar zakonodavstva; radi se o očuvanju prirode i zaštiti dragocenog ekosustava. Čuvajmo našu divljinu tako da uzmamo samo ono što nam priroda daje, a ne ono što joj oduzimamo.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Najstarija šuma na svijetu je negdje gdje ste se najmanje nadali

Next Post

BYD je prošle godine po prvi put proizveo više električnih vozila od Tesle – dokazujući da svijet želi pristupačne električne opcije

Related Posts