Ekstravagantni znanstvenik koji je opisao prvog dinosaura navodno je pojeo srce kralja

William Buckland: Geološki Čarobnjak i Avanturist u Svijetu Gastronomije

U povijesti znanosti, ime Williama Bucklanda zaslužuje posebno mjesto kao jednog od najsvjetlijih, a istovremeno i najegzotičnijih znanstvenika. Njegova karijera započela je proučavanjem stijena, minerala i fosila, no u slobodno vrijeme, Buckland se bavio neobičnim kulinarskim avanturama, istražujući raznolikost životinjskog kraljevstva kroz hranu.

Izvanredne Kulturne Avanture

Prema dostupnim izvješćima, njegova gastronomija uključivala je sve, od prženih dormouse do aligatora. Buckland je bio toliko izvrsan u prepoznavanju da bi čak mogao identificirati tamne mrlje od šišmišovog urina na podu katedrale koristeći samo vrh svog jezika. Postoji i priča da je navodno pojeo srce francuskog kralja, što samo potvrđuje njegovu neobičnu opsesiju u istraživanju.

Putovanje kroz Znanost

Kao profesor na Sveučilištu Oxford, Buckland je stekao reputaciju zbog svoje duhovitosti i ekscentričnih predavanja. Iako su neki divili njegovom šarmu, drugi su ga smatrali pomalo vulgarnim. “Buckland, iako vrlo veselog duha, činio se kao grub i gotovo vulgaran čovjek,” zabilježio je Charles Darwin u svojoj autobiografiji. Unatoč različitim mišljenjima, njegov doprinos znanosti ostao je neprocjenjiv.

Pionir U Dinosauruskoj Znanosti

Buckland je iskopao fosil Megalosaurusa u kamenolomu u Stonesfieldu, Oxfordshire. Ovaj otkriće postalo je prva znanstvena opisna referenca za dinosaure. Odabrao je ime koje znači “velika gušter”, a kasnije je Richard Owen skovao termin “dinosaur”, čineći Megalosaurus prvim predstavnikom tog novog razreda.

Kulinarska Eksperimentacija Obitelji Buckland

  • Obitelj Buckland bila je poznata po svojim ekstremnim kulinarskim eksperimentima.
  • Gosti su se često hranili raznim neobičnim jelima, uključujući nojeve, hijene, aligatore, miševe i kornjače.
  • Jedan gost je navodno prokomentirao: “Ne volim krokodila za doručak.”

Legenda o Srcu Kralja

U Francuskoj je nekada postojala tradicija uklanjanja organa mrtvih kraljeva i kraljica kako bi se mogli balsamirati. Srce kralja Luja XIV postalo je predmet interesa slikara krajolika Alexandreau Pau, koji je koristio ljudske ostatke za stvaranje bogatih boja. Priče o sudbini srca razdvajaju se, od povratka na kraljevski dvor do izlaganja u Nuneham House, gdje je naš avanturist Buckland bio prisutan.

Kulinarska Kurioziteta

Na Nuneham Courtenay, Buckland je navodno imao priliku probati srce francuskog monarha, koje je spasio od revolucionarnog uništenja. “Rekao je da je jedino što je probao što je bilo gore od krtice bilo plavi muha,” još jednom je dodao profesor Jim Kennedy, direktor Prirodoslovnog muzeja na Sveučilištu Oxford.

Zaključak

William Buckland bio je bez sumnje fascinantna figura, čiji je život zajedno s njegovom strastvenom potragom za znanjem i gastronomskim avanturama ostavio neizbrisiv trag u povijesti. Njegova neobična kombinacija znanosti i kulinarstva čini ga jednim od najzanimljivijih znanstvenika ikada. Ako ste ljubitelj znanosti ili kulinarstva, Bucklandovo nasljeđe nastavlja inspirirati i fascinirati i danas.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Izgleda li da Intel tiho gradi najluđu GPU dosad? Možda uskoro dolazi zvijer s 48 GB i dualnim čipom

Next Post

Nove slike Sunca u 8K rezoluciji prikazuju nevjerojatne, nikada viđene detalje

Related Posts