Otkrivanje titana: Titanosaur u Prirodoslovnom muzeju u Londonu
Jedan od najvećih dinosaura koji su ikad hodali Zemljom otkriven je potpuno slučajno. Godine 2010., radnik na ranču La Flecha u Patagoniji, Argentina, primijetio je ogroman dinosaurusov kost koji proviri iz tla. Prošlo je 13 godina, a to ključno nalazište postalo je zvijezda izložbe “Titanosaur: Život kao najveći dinosaur” u Prirodoslovnom muzeju u Londonu, koja s ponosom predstavlja najkompletnijeg divovskog dinosaura ikada pronađenog: Patagotitan mayorum.
Dolazak Patagotinana u Europu
Kada jedan od najvećih dinosaura prvi put posjeti Europu, ne hodaš, trčiš! To je razlog zašto smo požurili do Prirodoslovnog muzeja kako bismo izbliza vidjeli Patagotitan prije otvaranja izložbe u petak i kako bismo razgovarali s dr. Susie Maidment, vođom istraživanja i izložbe, o životu ovog fascinantnog stvorenja.
Gigantski Patagotitan
Procjenjuje se da su ovi divovi težili više od devet afričkih slonova zajedno. Kao najveći živi kopneni životinjama na Zemlji danas, to daje dobar uvid u veličinu P. mayoruma. Izložba započinje stvarnim kostima otkrivenim u Argentini, pri čemu je prvi kost sam po sebi veličine prosječne ljudske osobe.
Život mladog titanosaura
“Titanosaur” vodi vas na opasno putovanje kojim su se juvenile titanosaura suočavale nakon što su iskočile iz svojih jaja veličine nogometne lopte, suočavajući se s prijetnjama poput ekstremnih vremenskih uvjeta, grabežljivaca i gladi. Svijet je za malog Patagotinana vrlo izazovan, ali oni koji prežive do odrasle dobi dožive perspektivu na život na Zemlji koju rijetke vrste mogu cijeniti.
Prilagodbe za preživljavanje
Patagotitan je, duljine 37 metara (102 stope), iako su nalazi koji čine ovaj kostur još uvijek u razvoju, sasvim moguće da ćemo jednom otkriti primjerke koji su čak i veći od onih koje smo do sada pronašli. Da bi postigao takvu veličinu, Patagotitan je morao razviti ekstremne prilagodbe kako bi zadovoljio potrebe za kisikom i energijom života s jednim od najvećih tijela na Zemlji. Većina životinja koje dišu zrak upija kisik isključivo tijekom udisaja, no divovi poput Patagotinana uspjeli su se prilagoditi tako da apsorbiraju kisik i dok izdahnu, slično nekim vrstama ptica.
Hrana i probava
Kako bi se opskrbio dovoljnom hranom, Patagotitan se nije previše bavio žvakanjem, već je radije gutao hranu cijelu, što uz zrelo lišće podrazumijeva dug i složen proces probave. Na sreću, muzej je pronašao način kako vam pružiti jedinstven uvid u to, omogućujući vam da isprobate kako se probava odvijala kroz replike dinosaurusaovih crijeva.
Vizualni doživljaj izložbe
“Titanosaur: Život kao najveći dinosaur” nudi informativan i uranjajući doživljaj, s prekrasnim ilustracijama i animacijama koje ukrašavaju atmosferu izložbenog prostora dok istražujete interaktivne elemente. I iznad svega, nema ničega slično stajanju ispod dinosaura koji čini svjetski poznatog Dippyja, Diplodocusa, malim, pružajući vam novu perspektivu – iskustvo koje svakako preporučujemo.
Ne propustite izložbu!
Izložba otvara svoja vrata u petak, 31. ožujka 2023. godine. Osigurajte svoje karte na vrijeme!