Misterij dvostrukog ubojstva u Švedskoj riješen uz pomoć genetskih podataka
Priča o dvostrukom ubojstvu u Švedskoj, koje se dogodilo prije 16 godina, naposljetku je dobila svoju završnicu prošle godine zahvaljujući inovativnim metodama korištenja podataka s web stranica za genealogiju. Ova metoda, koja je prvi put primijenjena u slučaju “Ubice iz Zlatne države” 2018. godine, sada je dokazala svoj potencijal izvan granica SAD-a.
Ubojstvo u Linköpingu
U noći 19. listopada 2004. godine, osamogodišnji dječak bio je ubijen nožem dok je hodao prema školi u gradu Linköping, na jugu Švedske. Napadač je potom napao 56-godišnju ženu koja je upravo izašla iz svog doma i svjedočila tragičnom događaju, ubo je više puta, ostavljajući je za mrtvu. Napadač je pobjegao, ali je iza sebe ostavio pleteni šešir i leptirasti nož koji je koristio tijekom zločina.
Iako su tragovi DNA pronađeni na oružju, istražitelji su izgubili sve tragove i istraga je stagnirala. Švedska policija postala je svjesna uhićenja Josepha Jamesa DeAngela – “Ubice iz Zlatne države” – koji je uhvaćen zahvaljujući genetskim informacijama s komercijalne web stranice za genealogiju, GEDmatch.
Revolucija u kaznenim istragama
U tom poznatom slučaju, policija je usporedila genetski materijal pronađen na mjestu zločina s DNA-om ljudi koji su dobrovoljno podijelili svoje podatke kako bi pratili svoju obiteljsku povijest. Ova metoda omogućila je identifikaciju članova DeAngelove obitelji, što je na kraju dovelo do njegovog uhićenja. Nakon praćenja osumnjičenika, policija je pronašla predmet koji je odbacio i koristila ga za dobivanje njegove DNA, povezujući ga s nizom zločina. Ova inovativna metoda pokazala se izvanredno uspješnom, a DeAngelo će ostatak svog života provesti iza rešetaka.
Rješavanje slučaja u Linköpingu
Nakon uspjeha uhićenja DeAngela, švedska policija odlučila je ispitati može li ponovno upotrijebiti ovu DNA-metodu za rješavanje neistraženog dvostrukog ubojstva u Linköpingu. Nakon odobrenja iz viših instanci 2019. godine, započela je nova istraga. Pretražujući podatke na platformama GEDmatch i FamilyTree, istražitelji su pronašli brojne daleke rođake DNK-a koji je prikupljen s mjesta zločina.
Dodatna istraga dovela je do dva glavna osumnjičenika – dva brata. Daljnjom analizom utvrđeno je da jedan od braće ima izravnu podudarnost s DNK-om sa scene zločina, čime se potvrdila njegova krivnja. Taj je čovjek suđen 2020. godine i proglašen je krivim za zločin. Prema izvještajima lokalnih medija, njegovo ime je Daniel Nyqvist, Šveđanin koji je u napadu bez provokacije ubio dvojicu.
Važnost transparentnosti i etike
Istraživači su u novoj studiji, objavljenoj u časopisu Forensic Science International: Genetics, detaljno opisali kako su riješili ovu zagonetku, nadajući se da će nadahnuti druge istražitelje da riješe slične “hladne” slučajeve. Međutim, autor studije, Andreas Tillmar, naglašava da ova metoda, iako izuzetno korisna, nosi sa sobom pravne i etičke dileme. Mnogi korisnici komercijalnih platformi za genealogiju nisu svjesni da su njihovi podaci i obiteljske veze otvoreni za vlasti. No, postavlja se pitanje: opravdava li cilj sredstvo kada se radi o dovođenju ubica pred lice pravde?
Tillmar dodaje: “Rizikujemo sukob između dva važna načela: prava pojedinca na privatnost i težnje društva da riješi ozbiljne zločine. To je siva zona. Tehnologija često ide ispred zakona.”
Zaključak
Ovaj slučaj pokazuje koliko snaga genetskih podataka može biti korisna u rješavanju nekih od najtežih zločina. Kako se tehnologija nastavlja razvijati, tako će izazovi koje donosi također postati sve složeniji. Važno je balansirati između prava pojedinca na privatnost i društvenih potreba za pravdom.