Nova Otkrića o Rujm el-Hiri: Misterij Ostaje
Misterij jednog od najvećih megalitskih spomenika na Bliskom Istoku postao je još složeniji, s novim istraživanjima koja su razotkrila popularnu teoriju o tome da je kružni Rujm el-Hiri u Golanskim visovima služio kao astronomska opservatorija. Poznat i kao Kotač duhova i Levantinski Stonehenge, ova zagonetna labirintska struktura smatra se da je stara čak 5.000 godina, no povratili smo se na početak kada je riječ o razlozima njenog postojanja.
Povijest Rujm el-Hirija
Spomenik Rujm el-Hiri otkriven je 1968. godine. Sastoji se od središnjeg kamena okruženog višestrukim koncentričnim krugovima napravljenim od bazaltnih kamenčića, povezanih nizom radijalnih zidova. Njegova opsega iznosi otprilike 500 metara, dok je promjer 150 metara. Ova monumentalna građevina bila je predmet intenzivnih rasprava više od pola stoljeća.
Različite Teorije
Različiti arheolozi imaju različita mišljenja o funkciji Rujm el-Hirija. Neki smatraju da je Kotač duhova služio kao obrambena utvrda, dok drugi sugeriraju da bi mogao označavati grobno mjesto važnog vođe ili političkog figura. Nažalost, vrlo je malo artefakata pronađeno unutar strukture, što znači da istraživači nemaju mnogo tragova na kojima mogu raditi.
Astromonomska Teorija i Novi Dokazi
Godine 1998. objavljeno je istraživanje koje je pokazalo da su simetrijski osi i ulazi Rujm el-Hirija bili usklađeni u smjerovima solsticija, ekvinocija, Sunca i drugih nebeskih tijela kako su se pojavljivala na nebu u doba brončane ere. Ovo je dovelo do široko rasprostranjene vjerovanja da je stari spomenik služio kao astronomska opservatorija.
Novi autori studije analizirali su tektonska kretanja područja oko Galilejskog mora tijekom posljednjih 150 milijuna godina. Prema istraživačima, „tektonski blokovi sjevernog Izraela neprekidno su se kretali po ovalnoj putanji u suprotnom smjeru od kazaljke na satu“ brzinom između 8 i 15 milimetara godišnje. Kao posljedica toga, Rujm el-Hiri je vjerojatno rotirao za otprilike 40 metara tijekom proteklih 4.000 godina, što znači da su njegove osi, ulazi i druge značajke izvorno sagrađene daleko od njihove trenutne lokacije.
Iznenađujući Zaključci
„Integrirana geofizička analiza regije […] otkriva da je mjesto Rujm el-Hiri rotiralo u suprotnom smjeru od kazaljke na satu i pomaknulo se od svoje izvorne lokacije za desetke metara“, navode autori studije. „To znači da trenutna orijentacija radijalnih zidova i ulaza nije bila ista kao 4000–2000 prije Krista, a spekulacije da su bili usklađeni s nebeskim tijelima iz prošlosti nisu potkrijepljene.“
„Stoga, Rujm el-Hiri vjerojatno nije bio opservatorij“, zaključuju istraživači.
Širi Kontekst
Zašto je ova ogromna struktura građena ostaje potpuni misterij. Ipak, zanimljivo je primijetiti da su arheolozi na Kreti početkom godine otkrili iznimno sličan kružni labirint iz otprilike istog razdoblja u povijesti. Pripisuje se minojskoj civilizaciji, a ova zagonetna građevina jednako je misteriozna kao i Kotač duhova, iako znanstvenici vjeruju da je mogla služiti kao ceremonijalni prostor za ritualne ponude i gozbe.
Zaključak
Iako nova istraživanja bacaju nova svjetla na Rujm el-Hiri, njegova istinska svrha ostaje nejasna. Ovaj megalitski spomenik i dalje potiče znatiželju i misterije, dok arheologi nastavljaju istraživanja u potrazi za odgovorima koje povijest skriva.