Doslovni zlatni prah izbijaju iz najjužnijeg aktivnog vulkana na svijetu

Volcanoes of Antarctica: A Surprising Blend of Ice and Fire

Antarktika je kontinent prekriven ledom koji se suočava s ekstremno hladnim temperaturama, ali istovremeno skriva i crveno-žarenu vulkansku aktivnost. Dok većina ljudi povezuje Antarktiku isključivo s ledom, znanstvenici su otkrili da se ovdje nalazi mnoštvo vulkana, većina njih smještenih u Zapadnoj Antarktici i zemlji Marie Byrd. Zanimljivo je da je jedno istraživanje iz 2017. godine identificiralo čak 138 vulkana samo u ovom dijelu kontinenta.

Aktivni Vulkanizam u Antarktici

Iako su većina ovih vulkana uspavani, osam ili devet njih smatraju se aktivnima. Samo tri vulkana su zabilježena u erupciji u novijoj povijesti, no povijest ovog kontinenta puna je puno dramatičnijih događaja. Nedavna istraživanja koja su uključivala uzorkovanje ledenih jezgri sugeriraju da je kontinent doživio goleme vulkanske erupcije tijekom posljednjeg ledenog doba, a mnoge od njih bile su veće od bilo koje erupcije u modernoj povijesti.

Jedan od najmoćnijih vulkana na kontinentu je Mount Erebus, najviši aktivni vulkan u Antarktici, s visinom od 3,794 metra (12,448 stopa). Osim toga, on je i najjužniji aktivni vulkan na Zemlji. Ime je dobio po personifikaciji tame u grčkoj mitologiji, a pretpostavlja se da je bio u erupciji kada ga je kapetan Sir James Clark Ross prvi put ugledao 1841. godine. Nalazi se uz dva druge vulkane na otoku Ross, koji je također nazvan po ovom britanskom istraživaču.

Jedinstvene Značajke Mount Erebus

Ako pažljivo pogledate satelitske slike ovog geološkog diva, primijetit ćete blage crvene tonove u njegovu krateru. Neobično, to je vruće jezero lave koje se lije više od 1972. godine i redovito ispušta dim i plin. Tijekom povijesnih erupcija, poznato je da izbaci velike kamenčiće djelomično rastaljene stijene poznate kao “vulkanske bombe”. Štoviše, znanstvenici su otkrili da su njegovi plinovi zasićeni sitnim kristalima metalnog zlata, veličine ne veće od 20 mikrometara. Procjenjuje se da vulkan dnevno ispusti oko 80 grama zlata, čija bi vrijednost mogla iznositi oko 6000 dolara.

Zlato putuje daleko i široko. Antarktički istraživači otkrili su tragove zlata u zraku na udaljenosti do 1000 kilometara od vulkana.

Tragedija na Mount Erebus

Međutim, Mount Erebus je možda najpoznatiji po katastrofi koja se dogodila 28. novembra 1979. godine, kada je zrakoplov Air New Zealand Flight 901 udario u bočnu stranu vulkana, ubivši svih 257 putnika i članova posade. Let je bio dio programa Air New Zealand za izletničke letove iz Aucklanda preko Antarktike i natrag u Novi Zeland. Taj sudbinom obasjani dan bio je oblačan, ali je izletni let ipak započeo.

Prema izvještajima BBC-a, pilot kapetan Jim Collins pokušao je spustiti avion na otprilike 610 metara (2000 stopa) spiralnim manevrom. Nažalost, avion se sudario s Mount Erebusom nešto prije 13 sati, vjerojatno u trenutku. Na mjestu nesreće, spasilačke ekipe otkrile su nekoliko kamera putnika koje su zadržale neotvoreni film. Fotografije, neke snimljene nekoliko sekundi prije sudara, prikazivale su dobru vidljivost u trenutku nesreće, isključajući mogućnost da je vulkan bio zaklonjen gustim oblacima. Umjesto toga, smatralo se da je “bijeli efekt” bio uzrok nesreće. Ledeni vulkan bio je nevidljiv zbog ravnog svjetla, što je otežalo procjenu udaljenosti.

Nakon brojnih skupe tužbe i kontroverzi, Air New Zealand je prekinuo letove iznad Antarktike.

Vul Kanizam i Klimatske Promjene

Kako se planet zagrijava i ledom pokriva Antarktiku, znanstvenici počinju razmišljati o skrivenim posljedicama koje leže duboko ispod površine. Nedavna istraživanja sugeriraju da bi, kako klimatske promjene ubrzavaju otapanje leda, smanjenje pritiska na podzemne magmatske komore Antarktike moglo izazvati erupcije. Ova pojava, zapažena u regijama poput Zapadne Antarktike, postavlja zabrinjavajuća pitanja o mogućoj povratnoj vezi gdje vulkanska aktivnost dodatno pogoršava gubitak leda, što doprinosi povećanju razine mora na globalnoj razini.

Ovo je jasna opomena da čak i sile koje se kriju ispod leda u Antarktici bivaju pokrenute promjenom klime.

Zaključak

Antarktika, iako poznata po svom ledenom krajoliku, otkriva fascinantnu stranu vulkanske aktivnosti koja se krije ispod površine. S obzirom na trenutne klimatske promjene, važno je pratiti kako bi ovi vulkanski divovi mogli utjecati na našu planetu u budućnosti. Saznajte više o ovoj nevjerojatnoj kombinaciji leda i vatre dok istražujemo tajne Antarktike!

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Had, jesu li to ti? Nova vrsta dubokomorskih izopoda nazvana po bogu podzemlja

Next Post

U 2011. godini, Srednja škola je eruptirala s misterioznim slučajevima “stanja poput Tourettesovog”.

Related Posts