Dolina jastozi dolazi i to nije dobra vijest

Prizori “tuna rakova” u Kaliforniji: Zagonetno okupljanje u oceanima

Velike skupine životinja često izazivaju podijeljena mišljenja; dok okupljanja kitova mogu označavati važne trenutke u očuvanju, dolazak cvrčka može zabrinuti neke. U vodama uz obalu Kalifornije, međutim, okupljanje raka tune (Pleuroncodes planipes) izaziva pravu pomutnju. Ove sićušne, svijetlocrvene školjke zapravo nisu rakovi, već vrsta kratkolobastih jastoga. Obično se nalaze u vodama uz obalu Baja California u Meksiku, a naziv su dobile zbog toga što su plijen tunama, iako mnoge morske životinje, poput kornjača, morskih ptica i stingraya, također uživaju u njima kao maloj užini.

Životni ciklus raka tune

Tuna rakovi provode cijeli svoj život u vodenom stupcu, što ih čini posebno ranjivima na promjene u strujama i plimama. Osim toga, nije im jača plivačka snaga, pa ih struje često nose na neočekivane lokacije. Zbog toga stručnjaci smatraju da su se ovih dana masovno okupili u blizini San Diega, pitajući se je li El Niño uzrok ovom fenomenu.

Stručna mišljenja

“Nije da rakovi namjerno dolaze k nama”, rekla je dr. Charlotte Seid, upraviteljica Benthic Invertebrate Collection na Scripps Institution of Oceanography na UC San Diegu, za NBC San Diego. “Oni žive u tim vodama i nosi ih struja, slično kao ptice izvan svog migracijskog puta, i dolaze do Kalifornije, čak i sjevernije od nas.”

Povijest i slični događaji

Nažalost, ovo nije prvi put da su tuna rakovi pomerani plimom. Godine 2015. također su se pojavili blizu San Diega, gdje hladnije vode nisu bile najoj bolji izbor, s brojnim školjkama koje su se nalazile mrtve na obali. Nakon što se nekoliko takvih nasukanja dogodilo, jedan tim je inspiriran da istraži mehanizme iza tog fenomena, a izazov im je bio svjedočiti jednom takvom slučaju iz prve ruke 2018. godine.

Uloga klimatskih promjena

Tim je otkrio da je atipična struja koja teče iz Baja California prema središnjoj Kaliforniji bila u velikoj mjeri odgovorna za ovo pomicanje. “Mislim da je zaista važno da, kada razmišljamo o klimatskim promjenama, ne smatramo samo da ‘toplije temperature donose određenu reakciju’, nego da uistinu istražimo mehanizme koji stoje iza toga”, izjavio je Michael Jacox, fizički oceanograf sa zajedničkom institucijom s NOAA i UC Santa Cruz prilikom izjava u to vrijeme.

Zaključak

Fenomen masovnog okupljanja tuna rakova uz obalu Kalifornije ističe kompleksnost oceanske ekologije i utjecaj klimatskih promjena na morski život. Ovi zanimljivi morski organizmi, koji su nekada bili samo dio plavog oceana, sada traže našu pažnju kao pokazatelji promjena u ekosustavu. Kao odgovorni građani, važno je da pratimo stanje naših oceana i podržimo inicijative za očuvanje ovih osjetljivih bioloških zajednica.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Je li ova kostura pripadala najnesretnijem čovjeku u povijesti?

Next Post

Jedini znanstvenik koji je hodao po Mjesecu otkrio je da je alergičan na njega

Related Posts