Otkriće tapira u Brazilu: Natrag nakon 110 godina
Tapiri, jedni od najvećih kopnenih sisavaca u Južnoj Americi, teže impresivnih 300 kilograma, posljednji su se put viđali u određenom dijelu Brazila prije više od 100 godina. Međutim, zahvaljujući tehnologiji kamerama u zamkama, sada imamo prve slike i videozapise ovih ikoničnih životinja koje se vraćaju u svoje prirodno stanište.
Povijest povratka tapira
Prema g1, prošlo je 110 godina otkako je posljednji put potvrđeno viđenje južnoameričkog ili niskog tapira (Tapirus terrestris) u saveznoj pokrajini Rio de Janeiro. Međunarodna unija za zaštitu prirode (IUCN) opisuje ove populacije kao one s “velikom varijacijom u gustoći”. Zbog njihove prirodne stidljivosti i sklonosti skrivanju, teško je dobiti točnu sliku ukupne populacije u Južnoj Americi, a trenutno su navedeni kao ugrožena vrsta.
Uzroci opadanja populacije
- Deforestacija
- Urbanizacija
- Lov
- Kolizije s vozilima
Ovi faktori kombinirano su utjecali na opadanje populacije tapira, koji često postaju žrtve prometnih nesreća.
Spontani povratak u prirodu
Posljednjih godina poduzimane su inicijative za reintrodukciju niskog tapira u njegovo prirodno stanište, ali izgleda da se njihov povratak u ovo specifično područje odvija spontano. Noviji snimci dolaze iz nacionalnog parka Cunhambebe (PEC) i prikazuju potencijalno četiri jedinke, uključujući majku i mladunče, unutar zaštićenog područja. Snimke tapira možete pronaći na Instagram profilu parka.
Povratak tapira: značaj za ekosustav
Za životinju koja je smatrana izumrlom u ovom području, ovaj afinitet za prirodu naglašava važnost zaštićenih rezervata. “Spontani povratak tapira dokaz je da šume Rio de Janeira ponovo mogu podržati velike sisavce,” rekao je Marcelo Cupello, biolog iz Državnog instituta za zaštitu okoliša Rio de Janeira (INEA-RJ) u razgovoru za g1. “To pokazuje funkcionalnu ekološku povezanost, jer ove životinje koriste prirodne šumske koridore. Drugim riječima, lokalna fauna zadržava određenu sposobnost kretanja i disperzije.”
Uloga tapira u ekosustavu
Tapiri su važni članovi ekosustava, pomažući u širenju sjemena mnogih biljnih vrsta kroz prašume koje nastanjuju. Njihovi prehensilni njuškasti oblici omogućuju im uklanjanje biljnog materijala i distribuciju sjemena kroz vlastiti sustav unutarnje gnojidbe (izmet). Često nazivani “vrtlarima šuma”, ova sposobnost može poboljšati bioraznolikost područja, što zauzvrat donosi koristi drugim vrstama.
Zaključak
Povratak tapira u Rio de Janeiro iznimno je važan znak oporavka prirodnog staništa i vitalnosti lokalnog ekosustava. Ovo otkriće podsjeća na ključnu ulogu koju očuvanje prirode igra u zaštiti ugroženih vrsta i osnaživanju bioraznolikosti. Nadamo se da će daljnje napore u očuvanju prirodnih staništa potaknuti slične povratke životinja u njihova izvorna staništa, osnažujući ekološke koridore diljem Južne Amerike.