Divovski štakori u malim prslucima obučeni za otkrivanje ilegalno trgovane divljači

Revolucionarni Način Borbe Protiv Kriminala u Prirodi: Obučeni Rotići Giant Pouched Rat

Zaboravite na izmišljenje štakore neobične veličine – prava prijetnja za trgovce divljim životinjama dolazi iz svijeta stvarnih divovskih štakora. Istraživači su uspješno obučili afričke štakore sa džepovima (Cricetomys ansorgei) da otkriju miris ilegalno trgovane životinjske dijelove. Crno tržište ilegalnih proizvoda iz divljine predstavlja ozbiljan globalni problem koji zahtijeva hitno rješenje.

Korištenje Mirisnog Detektora kao Rješenje

Dok vlasti i znanstvenici pokušavaju različite metode za zaustavljanje trgovine divljim životinjama, mnoge se pokazale neučinkovitima, skupe su ili daleko od primjene. Međutim, životinje koje detektiraju miris mogle bi biti jedno od najprometnijih rješenja. Istraživački tim okrenuo se posebice afričkom štakoru sa džepovima, poznatom po svom izvanrednom osjećaju mirisa.

Izvanredne Sposobnosti Štakora

Ovi štakori mogu detektirati brojne različite mirise i razlikovati ih jedni od drugih, a također se mogu probijati kroz uska mjesta. Do sada su već obučeni za otkrivanje eksploziva i bakterija koje uzrokuju tuberkulozu. Ali, mogu li učiniti isto s ilegalno trgovanim vrstama? Istraživači su potvrdili da je odgovor da; obučeni su da prepoznaju miris slonovače, roga nosoroga, afričkog crnog drva, i ljuski pangolina, koji je najtraženiji sisavac na svijetu.

Proces Obučavanja: Izazovan, ali Uspješan

Obučavanje štakora da postanu stručnjaci za detekciju nije bio lak zadatak. Traženo je od 11 štakora da najprije drže nos blizu ciljanog mirisa nekoliko sekundi, a zatim da nauče razlikovati ciljne od neciljanih mirisa. Trgovci često koriste stvari poput zrna kave i praška za pranje kako bi zbunili detektore. Također, štakori su se morali sjetiti ciljanih mirisa – čak i nakon pet do osam mjeseci bez kontakta s njima, bili su sposobni prepoznati ciljne mirise.

Nakon završenog treninga, osam štakora postalo je vrhunski detektori, sposobni identificirati sve četiri vrste mirisa među 146 neciljanih. Iako je ovo postignuće značajno, važno je napomenuti da je studija provedena u kontroliranim uvjetima – ono što funkcionira u laboratoriju ne mora nužno funkcionirati u stvarnom svijetu. Tim istraživača ukazuje na potrebu za daljnjim istraživanjem koje će testirati štakore s različitim uzorcima i koncentracijama tih uzoraka.

Pripreme za Terensku Primjenu

Ipak, tim se već priprema za vrijeme kada će štakori moći biti razmješteni u stvarnom okruženju. Oblače ih u funkcionalne i simpatične prsluke koji imaju malu lopticu pričvršćenu na prsima. Kada štakor povuče loptu, aktivira se zvuk čiji je cilj obavijestiti rukovatelje o pronađenom mirisu. “Prsluci su izvrstan primjer razvoja opreme koja bi mogla biti korisna u različitim okruženjima i zadacima, uključujući otkrivanje krijumčarenih divljih životinja u lukama”, izjavila je dr. Kate Webb, koautorica studije obuke.

Zaključak

Istraživanje o obuci štakora za detekciju ilegalno trgovane divljine predstavlja inovativan pristup rješavanju globalnog problema trgovine životinjama. Dok je ovaj postupak još uvijek u fazi eksperimentiranja, potencijal za njegovo korištenje na terenu može značajno doprinijeti borbi protiv ovog ozbiljnog zločina. U kombinaciji s daljnjim istraživanjima i razvojem tehnologije, nadamo se da će ovi pametni štakori postaviti novi standard u očuvanju prirode.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Svijet ima novog vodećeg infektivnog ubojicu – i to nije COVID-19

Next Post

Kako poslovni lideri mogu postići značajne promjene uz pomoć AI

Related Posts