Klimatska kriza svijeta: Istraživanje otapanja ledenjaka Antarktike
Svijet se suočava s klimatskom krizom koja zahtijeva hitno praćenje mogućih prekretnica – ključnih pragova koji, kada se prekorače, mogu dovesti do lančanih i potencijalno nepovratnih promjena. U okviru nastojanja da se razumije kako ocean otapa ledene police Antarktike, istraživači su poslali daljinski upravljano vozilo (ROV) nazvano Ran ispod ledene police Dotson u Zapadnoj Antarktici, kako bi mapirali područje koristeći sonar.
Istraživanje s ROV-om Ran
“Prije smo koristili satelitske podatke i ledene jezgre za promatranje promjena u glečerima tijekom vremena,” izjavila je Anna Wåhlin, glavna autorica i profesorica oceanografije na Sveučilištu u Göteborgu. “Navigirajući potopnim vozilom u šupljinu, uspjeli smo stvoriti visoko razlučive karte donje strane leda. Pomalo je kao vidjeti poleđinu mjeseca.”
Tijekom ekspedicije, koja se održala 2022. godine, ROV je prešao više od 1,000 kilometara ispod glečera, dosegnuvši 17 kilometara unutar šupljine leda.
Potrebni bolji modeli
Wåhlin ističe: “Potrebni su bolji modeli za predviđanje brzine otapanja ledenih polica u budućnosti. Uzbudljivo je kada oceanografi i glačiolozi rade zajedno, kombinirajući daljinsko bilježenje s oceanografskim terenskim podacima. To je ključno za razumijevanje glacioloških promjena koje se odvijaju – pokretačka snaga leži u oceanu.”
Tim je sada objavio rezultate istraživanja, uključujući zanimljive nalaze. Jedan od njih uključuje neobične uzorke vrhova i dolina na dnu glečera, gdje podmorske struje polako erodiraju led i pomiču se dalje u pukotine. Ono što je bilo posebno neobično jest to što su iz ovih oštrijih vrhova i dolina izlazile karakteristike koje podsjećaju na pješčane dine, dugačke do 400 metara.
Kako se oblikuje ledena struktura?
Analizirajući ove karakteristike, tim vjeruje da su rezultat kretanja vode na donjoj strani glečera uslijed rotacije Zemlje. Wåhlin je objasnila: “Ako pažljivo pogledate oblike, nisu simetrični; malo su savijeni poput plavih dagnji, a uzrok te asimetrije je rotacija Zemlje.”
Premda su stariji oblici ‘suza’ imali repove paralelne s tokom, kako se očekuje prema Ekmanovoj teoriji, tim dodaje da je potrebno još više opažanja. Nažalost, otkako je ova ekspedicija završila, potopno vozilo je nestalo ispod Glečera sudnjeg dana.
Sudbina potopnog vozila Ran
Tokom ponovljenih zarona, vozilo nije imalo konstantnu komunikaciju s istraživačima. Umjesto toga, ROV slijedi unaprijed programiranu rutu i koristi napredni navigacijski sustav kako bi našao put natrag iznad leda do otvorenog mora. Međutim, nakon nekoliko uspješnih zarona, u jednom putovanju u siječnju 2024. godine, Ran nije došao na zakazano mjesto.
Unatoč pretragama akustičnom opremom, dronovima i helikopterima, tim nije uspio locirati Ran. “To je poput traženja igle u plastu sijena, ali bez da znamo gdje je taj plast,” izjavila je Wåhlin. “Trenutno, Ranove baterije su prazne. Sve što znamo je da se dogodilo nešto neočekivano ispod leda. Sumnjamo da je naišao na probleme, a nešto je sprečilo da izađe.”
Zadnja istraživanja sugeriraju da bi ovo mogla biti finalna sudbina za Ran, iako tim napominje da je to ipak bolji završetak nego da propada negdje u garaži. Sada planiraju zamijeniti potopno vozilo i nastaviti važno istraživanje.
Zaključak
Istraživanje koje su vodioci proveli otkrilo je važne informacije o procesu otapanja ledenjaka na Antarktici. S obzirom na trenutnu klimatsku krizu, takva istraživanja su od esencijalnog značaja za razumijevanje i predviđanje budućih promjena. Svi ovi uvidi doprinose znanosti kojom se može utjecati na očuvanje našeg planeta. Rezultati ovog istraživanja objavljeni su u časopisu *Science Advances: Oceanography*.