Dijareja trkača: Zašto maratonci iznenađujuće često imaju potrebu za stolicom

Fenomen trkačkog proljeva: Zašto trkači često imaju nesreće tijekom utrka

Trčanje predstavlja izazov za tijelo, ali što se događa kada se tijelo suoči s još većim izazovom – potrebom za nuždom usred trke? Ova tema može biti neugodna, no mnogi trkači, uključujući i Tamara Torlakson, koji je doživjela slično iskustvo, otvoreno dijele svoja iskustva kako bi podigli svijest o ovom problemu.

Tamarino iskustvo

Tamara Torlakson, trkačica koja je postavila svoj osobni najbolji rezultat, suočila se s izazovom tijekom utrke: „Razmišljala sam, ‘ne znam hoće li biti moguće obaviti nuždu dok trčim, ali pokušat ću’“, ispričala je. Njezina odluka da obavi nuždu u šortsevima, umjesto da se zaustavi, nije joj pokvarila uspjeh. Uz uzdignutu glavu, povikala je svojoj obitelji “Popila sam u gaće” dok je preskočila ciljnu liniju s novim osobnim rekordom.

Uobičajeno iskustvo među dugoprugašima

Dugoprugaši i šetači često prolaze kroz ovakve situacije. Primjerice, francuski šetač Yohann Diniz suočio se s istim problemom tijekom natjecanja 2016. godine, nastavivši, unatoč gubitku svijesti nekoliko puta zbog probavnih problema, završivši na osmom mjestu. Paula Radcliffe zabilježena je tijekom 2005. London Maratona kako se zaustavlja na cesti kako bi se olakšala, a incident je zabilježen kamerama. Julie Moss, koja je sudjelovala u Hawaii Ironman Triatlonu zbog istraživanja, nije imala sreće i izgubila je kontrolu nad svojim nogama i crijevima, opisujući taj trenutak kao „gigantsku, čokoladnu nered“.

Zašto dolazi do trkačkog proljeva?

Pitanje ostaje – zašto toliko trkača doživljava ovakve nesreće? Odgovor leži u onome što se naziva “trkačkim proljevom”.

Statistika i istraživanja

  • Studija iz 1992. godine, objavljena u Journal of Clinical Gastroenterology, otkrila je da 62% dugoprugaša priznaje da su se zaustavili zbog nužde tijekom treninga.
  • 43% ispitanika je imalo „nervozni“ proljev prije utrke.
  • 47% je iskusilo proljev nakon utrke, dok je 12% izvijestilo o ozbiljnim problemima s inkontinencijom tijekom trčanja.

Često su ti problemi pratioci abdominalne boli i rektalnog krvarenja. Istraživanja su istaknula da „bilo koji oblik ‘trkačkog proljeva’ nije povezan s dobi, prethodnim crijevnim infekcijama, trovanjem hranom, alergijama na hranu ili vlaknima u prehrani.“ Čak do 90% sudionika izdržljivostnih utrka susreće određene probavne simptome tijekom natjecanja.

Uzroci trkačkog proljeva

Postoji nekoliko faktora koji doprinose ovom fenomenu. Tijekom fizičke aktivnosti, povećana aktivnost simpatičkog živčanog sustava može preusmjeriti protok krvi od abdominalnih organa prema radnim mišićima. Ove promjene mogu uzrokovati gastrointestinalnu ishemiju, što dovodi do simptoma proljeva i abdominalne boli.

Osim toga, trkači ponekad imaju poteškoća u kontroli analnih sfinktera dok se usredotočuju na korištenje drugih mišića. Dr. Michael Dobson, kolorektalni kirurg, objašnjava da je “tijekom napora, stvarno teško voljno zadržati mišiće zatvorenima dok se angažiraju drugi mišići nogu i zdjelice.”

Zaključak

Trkački proljev može zvučati neugodnо, ali je realnost s kojom se mnogi trkači bore. Uz razumijevanje uzroka ovog fenomena, trkači mogu potencijalno pronaći načine kako se nositi s njim i minimalizirati neugodne situacije tijekom svojih utrka. U konačnici, važno je imati na umu da, unatoč izazovima, strast prema trčanju može nadvladati i one najteže trenutke.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Današnje glavne vijesti

Next Post

Gledajte uživo kako privatni građani po prvi put izvode svemirski hod

Related Posts