Otkrivanje Tajne Mysterioznih Kratera u Sibiru
U posljednjem desetljeću, znanstvenici su pokušavali otkriti uzrok tajanstvenih kratera koji su se pojavili u Sibiru. Nova istraživanja sugeriraju da bi promjena klime mogla imati eksplozivne posljedice. Prvi takav krater uočili su 2014. godine na poluotoku Jamal, što je izazvalo val znanstvenog interesa i zabrinutosti lokalnog stanovništva. No, što uzrokuje ove neobične pojave?
Pojava Kratera i Mogućnosti Objašnjenja
Kratki pregled događanja otkriva da se krateri ne mogu smatrati običnim udubinama. Mnogi od njih dublji su od 50 metara. Tijekom istraživanja, znanstvenici su uočili visoke razine metana oko kratera. Ovo je ukazalo na to da je veliki volumen metana, koji je bio zarobljen ispod permafrosta, počeo izlaziti zbog porasta lokalnih temperatura uzrokovanih klimatskim promjenama.
Nova Studija i Teorija Otopljavanja Permafrosta
Iako je teorija o otapanju permafrosta bila uvjerljiva, nova studija sugerira da to nije dovoljno za objašnjenje pojave kratera. Prema istraživačima, specifični uvjeti stvoreni neobičnom geologijom ovog područja, zajedno s klimatskim promjenama, pokrenuli su proces koji je doveo do eksplozivnog otpuštanja metana.
Specifične Uvjeti za Eksplozije Metana
Ana Morgado, kemijska inženjerka sa Sveučilišta u Cambridgeu, istaknula je: “Radi se o vrlo specifičnim geološkim uvjetima.” Prema novim saznanjima, zagrijavanje površine vodi do brzih promjena pritiska dublje u tlu, što na kraju izaziva snažno otpuštanje plina metana.
- Postoje samo dva načina za izazivanje eksplozije: kemijska reakcija ili fizička promjena.
- Ako dođe do hemijske reakcije, nastaje eksplozija kao kod dinamita.
- Fizikalna promjena može se usporediti s prekomjernim napuhavanjem gume bicikla.
Osmotski Proces i Uloga Permafrosta
Znanstvenici su došli do zaključka da je fizički proces, poput osvježavanja gume, ključan. “Osmotski pritisak” igra važnu ulogu. Poluotok Jamal ima gusti permafrost koji obično djeluje kao osmoza barijera. No, klimatske promjene su promijenile ovo stanje.
Pod slojem permafrosta, koji se proteže od 180 do 300 metara, nalaze se posebni slojevi visoke salinitete zvani cryopegs. Ovi slojevi ostaju tekući pod pritiskom, ali kako temperature rastu, aktivni sloj permafrosta se topi i širi prema dolje. Kako nema dovoljno prostora za dodatnu talinu, pritisak se povećava, što dovodi do pukotina i naglog pada pritiska na dubini, uzrokujući otpuštanje metana.
Utjecaj na Globalno Zatopljenje
Zaključak istraživanja podrazumijeva da se proces koji dovodi do ovih eksplozija može odvijati desetljećima, što je usklađeno s porastom klime otkako je 1980-ih. Morgado napominje da, iako se radi o rijetkostima, količina otpuštenog metana može značajno utjecati na globalno zatopljenje.
Zaključak
Istraživanje objavljeno u “Geophysical Research Letters” baca novo svjetlo na maštovite fenomene prirode u Sibiru. Kako se klimatske promjene nastavljaju razvijati, važno je pratiti i razumjeti kako ove pojave mogu utjecati na naše okoliš i budućnost.