Da li vjetroelektrane na moru stvarno štete kitovima?

Utjecaj vjetroelektrana na morski život: Mitovi i stvarnost

Offshore vjetroelektrane predstavljaju dragocjeni izvor obnovljive energije i bitnu strategiju u borbi protiv klimatske krize. Međutim, postavlja se pitanje: imaju li one štetan utjecaj na morske sisavce? Ova tema ponovno je postala aktualna nakon izjava novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa na nedavnoj konferenciji za medije. Iako su njegove tvrdnje izazvale mnogo pažnje, stručnjaci se uglavnom ne slažu s njim.

Trumpova tvrdnja o vjetroturbinama i kitovima

Na konferenciji u Mar-a-Lagu, Trump je iznio stajalište da vjetroturbine “bune kitove”. Ove izjave nisu prvi put odjeknule u javnosti; Trump već dugo izražava protivljenje vjetroenergiji. Tijekom kampanje 2023. ponovio je slične tvrdnje kako offshore vjetroelektrane ubijaju kitove. Međutim, bez obzira na ozbiljnost tih izjava, one nisu podržane znanstvenim dokazima.

Stanje kitova na obali Massachusettsa

U posljednjih nekoliko godina, zabilježen je neobično visok broj nasukanih kitova i delfina duž južne obale Massachusettsa. U prosincu 2022. godine, konzervatorska organizacija Whale and Dolphin Conservation prijavila je šesti veliki slučaj nasukanog kita u ovom području u samo šest mjeseci, što su opisali kao “neviđeno”. Naposljetku, mladi humback kit nasukao se na plaži Richmond Pond u Westportu, što je bio već 13. slučaj od smrti kita u razdoblju od tri tjedna.

Prema procjenama Nacionalne uprave za oceansku i atmosfersku administraciju (NOAA), od 2016. ukupno je 232 humback kita nasukano na istočnoj obali SAD-a, od Mainea do Floride. U 2017. godini, ova pojava je proglašena “neobičnim smrtnim slučajem”. Međutim, ključno je napomenuti da nijedna od ovih smrti nije povezana s offshore vjetroelektranama.

Znanstveni podaci o posljedicama vjetroelektrana

Kao što izvještava NOAA, do 2024. nijedna smrt kita u SAD-u nije pripisana ovim vjetroturbinama. U njihovom najnovijem izvješću, iz ožujka 2022., ističu da ne postoje znanstveni dokazi koji bi povezali buku iz vjetroturbinskih istraživačkih radova s mogućim smrtnim slučajevima kitova. Njihova ispitivanja sugeriraju da su glavni uzroci nasukavanja slučajna zapletene u ribolovne mreže i sudari s plovilima, dok su drugi uzroci smrti povezani s oštećenjem organa uzrokovanim parazitima i gladi.

Rob Deaville iz Cetacean Strandings Investigation Programme-a na Zoološkom društvu u Londonu rekao je: “Glavne prijetnje humback kitovima dolaze iz ribolova i sudara s brodovima.” Poruka koju odvlačenje pozornosti prema vjetroelektranama donosi u kontekst stvarnih prijetnji je štetna.

Prednosti obnovljivih izvora energije

Osim što vjetroelektrane mogu imati niz potencijalnih utjecaja na morski život, one također predstavljaju priliku da smanje rizik od štete koju predstavljaju brodovi. Sa otprilike 40% globalne teretne plovidbe usmjereno na prevoz ugljena, nafte i plina, prijelaz na obnovljive izvore energije može značajno smanjiti te rizike.

Zanimljivo je napomenuti da postoji i neka evidencija koja sugerira da bi offshore vjetroturbine mogle djelovati kao hranilišta za tuljane, privlačeći ih svojim masivnim strukturama. Mark Baumgartner, biolog s Woods Hole Oceanographic Institution-a, optimističan je po pitanju utjecaja vjetroturbina, vjerujući da neće predstavljati ozbiljan problem za kitove zbog njihovog razmještaja.

Zaključak

Unatoč tome što energija vjetra može imati nekoliko nedostataka, nema znanstvenih dokaza koji bi povezivali ove tehnologije s smrtnim slučajevima kitova. Neizbježna je činjenica da vjetroenergija i drugi projekti obnovljivih izvora predstavljaju ključni dio našeg odgovora na klimatske promjene. Trebamo se nadati da će vjetroelektrane i dalje igrati vitalnu ulogu u zaštiti našeg planeta i da će dezinformacije oko njih prestati.

Sva “objašnjenja” u ovom članku potvrđena su od strane provjeravatelja činjenica i točna su u trenutku objavljivanja. Tekst, slike i poveznice mogu se kasnije mijenjati, uklanjati ili dodavati kako bi se informacije održale ažurnima.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

BlackBerry i Microsoft surađuju na nečemu velikom, ali to nema veze sa pametnim telefonima

Next Post

Prije 90 milijuna godina, Antarktika je imala bujnu prašumu i dinosaure

Related Posts