Otkrića u Kini: Novi Fosili i Evolucija Ptice u Jurskom Periodu
Dva nova fosila sugeriraju da su ptice u Kini cvjetale i diverzificirale se dok se završavao Jurski period, prema novim istraživanjima. Međutim, s obzirom na kontroverze oko ptica i njihovog porijekla, rasprava o ovim otkrićima mogla bi potrajati.
Misterija Evolucije Rane Ptice
Evolucija ranih ptica još uvijek je omotana tajnom. To se djelomično može objasniti time što njihove tanke kosti loše fosiliziraju, ali također postoji i prostor za raspravu o tome što točno čini pticu. Kada su prvi fosili Archeopteryx pronađeni, ubrzo nakon objave Darwinovih najpoznatijih radova, svijet je bio fasciniran, smatrajući ih prijelaznom vrstom između gmazova i ptica.
Međutim, mnogi paleontolozi danas smatraju da je Archeopteryx zapravo srodna vrsta prvih pravih ptica, posebice zbog njegovih dugih repova koji su više gmazovski. Sada su u kineskim stijenama iz kasnog Jurskog doba pronađeni kandidati za prave prve ptice, stari oko 149 milijuna godina. Ako se ovu pticu, koju su opisali znanstvenici, prizna kao pticu, to bi moglo riješiti pitanje postojanja ptica prije Kreda.
Karakteristike Baminornis zhenghensis
Jedna od novoodkrivenih vrsta, nazvana Baminornis zhenghensis, ima ramena, zdjeličnu konstrukciju i rep slične onima ptica. Međutim, ona zadržava i strukturu ruku koja podsjeća na one drugih dinosaura. Profesor WANG Min s Instituta za paleontologiju kralježnjaka i paleoantropologiju, Kineska akademija znanosti, izjavio je: “Prijašnji najstariji zapisi o pticama s kratkim repovima potječu iz ranog Kreda. Baminornis zhenghensis je jedina jurska i najstarija ptica s kratkim repom koja je do sada otkrivena, što pomiče pojavu ovog izvedenog obilježja ptica za gotovo 20 milijuna godina unatrag.”
Važnost Repne Strukture
Nije samo duljina repa važna, već i način na koji završava. Repovi modernih ptica završavaju s nekoliko kralježaka koji su spojeni u kost poznatu kao pygostil. Rep Baminornis zhenghensis bio je sličan onome. Očuvanje gmazovskih repova kod nekih kasnijih, inače pticama sličnih vrsta, dovelo je autore do toga da ovu značajku opišu kao “haos”, nastavljajući raspravu o tome jesu li moderni ptica repovi evoluirali više od jednom.
Archaeopteryx i Nova Otkrića
Iako autori ne dovode u pitanje povijesnu važnost Archeopteryxa, naglašavaju značaj novog otkrića. Dr. ZHOU Zhonghe naglasio je važnost Baminornis zhenghensis, rekavši: “Ako se malo povučemo i preispitamo filogenežnu neizvjesnost Archeopteryxa, ne sumnjamo da je Baminornis zhenghensis prava jurska ptica.”
Nacionalni Ponos u Raspravama o Ptici
Osim subjektivnog pitanja o tome koliko ptica neka vrsta mora biti da bi se smatrala pticom, rasprava također uključuje element nacionalnog ponosa. Archeopteryx dolazi iz južne Njemačke, dok većina ranih avijacija potječe iz Kine, što često uzrokuje da rasprave padaju na nacionalne linije.
Manje vrste i važne spoznaje
Baminornis zhenghensis, kao pionir novih životinjskih obitelji ili redova, nije bio iznimka; težio je između 140 i 300 grama. Drugi fosil koji je opisao isti tim je toliko nepotpun da su autori odlučili ne dati mu ime vrste, ali naglašavaju da su furkule, kostiju koje se pojavljuju kod ptica, bile prisutne već u Jurskom periodu.
Ova otkrića dolaze nakon prošlotjedne najave da je uz kraj Kreda, vrsta Vegavis iaii evoluirala dovoljno da se smatra modernim pticama, posebno vodenim pticama. Čak i ako se Baminornis zhenghensis i neimenovani nositelj furkule priznaju kao prave ptice, nitko ih ne bi smatrao modernima ili ih svrstao u preživjeli avijacijski red. Istraživanje je objavljeno u časopisu Nature.
Završna Misao
Nova otkrića o evoluciji ptica pridonose našem razumijevanju života u Jurskom periodu, a dodatno osnažuju znanstvenu debatu o prirodi ptica i njihovih predaka. Kako se istraživači nastavljaju baviti ovim pitanjima, nove spoznaje samo će proširiti naše znanje o ovim fascinantnim bićima.