Cvjetovi oraha mijenjaju spol svake sezone već 40 milijuna godina

Kako orahovi drveći izbjegavaju samooprašivanje?

Jeste li se ikada zapitali kako biljke izbjegavaju samooprašivanje? Orasi su se evolucijski prilagodili tako što su odvojili svoje muške i ženske cvjetove u vremenskom smislu, pri čemu najprije procvjetaju cvjetovi jednog spola, a zatim drugi. Ovaj fenomen može biti različit kod orahovih drveća koja mogu početi cvjetati muškima ili ženama, a o tome smo saznali još 1877. kada je Charles Darwin prvi put primijetio ovu značajku. Ovo ponašanje uočeno je među kultiviranim orahovima, kao i njihovim divljim srodnicima, kod kojih je omjer ženskih i muških cvjetova približno 1:1.

Evolucija i genetski mehanizmi

Tek 1980-ih saznali smo da sve to dolazi do izražaja zahvaljujući jednom genetskom mjestu. Scott Gleeson, diplomant sa UC Davis-a, otkrio je ključne informacije o ovom pitanju. Jeff Groh, takođe diplomant na UC Davis-u, ističe: “Orasi i pekani imaju temporalni dimorfizam gdje se muški i ženski cvjetovi izmjenjuju kroz sezonu.” Iako je ovo poznato od 1800-ih, molekularni mehanizmi iza toga nisu bili shvaćeni sve do sada.

Studija o orahu i pekanu

Groh i njegovi suradnici analizirali su upotrebu reprodukcije oraha u UC Davis programu, kao i orahove drveće u sjevernoj Kaliforniji. Utvrdili su koje vrste prvo cvjetaju kao ženske, a koje kao muške, te su sekvencionirali njihove genome u potrazi za obrascima povezanim s tom karakteristikom. Otkriće je pokazalo da orasi imaju dvije varijante gena koje mogu utjecati na to koji spol cvjeta prvi. Ovo je primijećeno u najmanje devet vrsta oraha, a stabilan sustav traje nevjerojatnih 40 milijuna godina.

Osim oraha, istraživanje je obuhvatilo i pekane, otkrivajući kako oni također imaju strategiju cvjetanja koja je kontrolirana drugačijom genetskom regijom, ali unutar različitog dijela genoma u odnosu na orah. Evolucija pekana dogodila se oko 10 milijuna godina ranije i može se smatrati primjerom konvergentne evolucije, gdje su se mehanizmi blago promijenili tijekom vremena.

Značajke sustava i ravnoteža spolova

Jedan od fascinantnih zaključaka studije je da ovaj sustav pomaže održavanju ravnoteže 1:1 između drveća koja prvo cvjetaju kao ženske i muške. Kada jedan spol postane rjeđi, drugi dobiva prednost u razmnožavanju. Groh napominje da je “prilično neobično održavati varijacije tijekom tako dugog vremenskog razdoblja,” te da postoji jasna paralela s uobičajenim načinima određivanja spola.

Zaključak

Kada sljedeći put prođete pored orahovog drveta, odajte mu počast. U nama se krije više zajedničkog nego što mislimo. Istraživanje je objavljeno u časopisu Science, otkrivajući fascinantne mehanizme iza ovog prirodnog fenomena i dodajući još jednu dimenziju našem razumijevanju biljaka i njihove evolucije.

Ova saznanja o orahu i pekanu ne samo da nas povezuju s prirodom, već i otvaraju pitanja o biološkoj raznolikosti i evolucijskim procesima koji oblikuju naš svijet.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Kako vidjeti četiri planeta (i još dva) poravnata na nebu ovog siječnja

Next Post

Pazite, taj email iz socijalne sigurnosti može skrivati opasan malware

Related Posts