Čudni led na arktičkom morskom dnu pokazuje da je ondje iznenađujuće dinamičan svijet

Istraživanje arktičkog oceana: Tajne ispod površine

Duboko u Arktičkom oceanu, morsko dno prekriveno kraterima većim od nogometnih igrališta postavlja nova pitanja o funkcioniranju ledenih voda dalekog sjevera planeta. U Kanadskoj Beaufortskoj moru, znanstvenici su prethodno otkrili brojne goleme kratre na dnu mora, prekrivene slojevima leda i sedimenta. Između 2010. i 2022. godine identificirano je ukupno 65 novoformiranih kratera, od kojih je najveći bio veličine gradskog bloka s višespratnim zgradama.

Nova otkrića o permafrostu

Ranije se smatralo da je permafrost nastao prema kraju posljednje ledene dobi prije otprilike 11.000 godina, kada su razine mora porasle i prekrile stari permafrost na arktičkoj platformi. Međutim, nova istraživanja sugeriraju da je priča mnogo složenija. U nedavnoj ekspediciji, istraživači su koristili podmorske robote za prikupljanje uzoraka iz ledenih formacija unutar nedavno formiranih velikih kratera na morskom dnu. Izotopna analiza leda otkrila je da je taj led nastao pod uvjetima koji vladaju danas, a ne u prošlost kada su vladali drugačiji klimatski uvjeti.

Led se stvara kada se dublji slojevi starog podmorskog permafrosta otapaju, stvarajući brackish podzemne vode koje se dižu, a zatim ponovno tonu, ponovo se smrzavajući na svom putu natrag do morskog dna. Ovdje ostaje smrznut na temperaturi od -1,4 °C dok ciklus ne počne iznova. Drugim riječima, led je produkt stalnog ciklusa otapanja i ponovnog smrzavanja.

Impikacije za budućnost istraživanja

Charlie Paull, vodeći autor studije i geolog iz Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI), izjavio je: “Naš rad pokazuje da se permafrost led aktivno stvara i raspada blizu morskog dna na širokim područjima, stvarajući dinamični podvodni pejzaž s ogromnim udarinama i velikim gromadama leda prekrivenim sedimentom.”

Ova otkrića aboliraju naše pretpostavke o podvodnom permafrostu. Smatrali smo da je sav podvodni permafrost ostatak iz posljednje ledene dobi, ali smo naučili da se podmorski permafrost led također aktivno stvara i raspada na modernom morskom dnu. Istraživanja sugeriraju da se permafrost može nalaziti ispod većeg dijela arktičke platforme nego što se prethodno smatralo, s obzirom na to da se novi led blizu morskog dna ne može otkriti konvencionalnim metodama.

Na važniji način, otkrića sugeriraju da su dubine Arktičkog oceana promjenjiv svijet, a ne statičko okruženje koje je ostalo nepromijenjeno tisućljećima. Istraživači vjeruju da bi ovaj uvid trebao potaknuti preispitivanje načina na koji ljudi komuniciraju s Arktikom u budućnosti.

Utjecaj na politike i buduće odluke

“Te dramatične i kontinuirane promjene na morskom dnu imaju ogromne implikacije za donositelje odluka koji donose odluke o podvodnoj infrastrukturi u Arktiku,” dodao je Paull. Ova nova studija objavljena je u časopisu Journal of Geophysical Research: Earth Surface.

Zaključak

Kroz ova nova saznanja, svijest o dinamičnosti arktičkog okruženja može se promijeniti, a time i pristup ljudskih aktivnosti u ovom osjetljivom području. Istraživanje podmorskog permafrosta nije samo znanstvena znatiželja; to može imati dalekosežne posljedice na način na koji upravljamo i štitimo našu planetu u promjenjivim klimatskim uvjetima.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Super rijetki – i super slatki – ocelot uhvaćen kamerom u arizonskim planinama nebeskog otoka

Next Post

Dobitci u očekivanju života usporavaju, underminirajući teorije vječnog života

Related Posts