Uloga CT skeniranja u dijagnostici raka: Nova studija i što ona znači
Recentna studija sugerira da bi računalna tomografija (CT) mogla predstavljati 5 posto svih novodijagnosticiranih slučajeva raka svake godine ako se trenutna praksa nastavi. Ova spoznaja može zvučati zastrašujuće, stoga se postavlja pitanje koliko je ovaj rizik ozbiljan i što točno znači za buduću upotrebu CT skeniranja? U ovom članku istražujemo rezultate studije i mišljenja stručnjaka koji su razmatrali ova saznanja.
O Studiji
Tim, predvođen Dr. Rebecca Smith-Bindman s Univerziteta Kalifornija, San Francisco, analizirao je utjecaj CT skeniranja na rizik od raka tijekom života američke populacije. Prema njihovim podacima, više od 61,5 milijuna pacijenata je 2023. godine prošlo kroz barem jedno CT skeniranje. Što se tiče demografije, čak 95,8 posto ispitanika bili su odrasli.
Predviđanja i Uvidi Stručnjaka
Studija predviđa da će otprilike 103.000 novih slučajeva raka godišnje – što predstavlja oko 5 posto od 2 milijuna novodijagnosticiranih slučajeva raka u SAD-u – biti rezultat CT skeniranja. Rizik je bio veći kod djece i adolescenata, međutim, broj CT skeniranja u ovoj skupini je znatno manji.
Najčešći tipovi raka identificirani su:
- Rak pluća
- Rak debelog crijeva
- Leukemija
- Rak mjehura
Za ženske pacijente, rak dojke bio je drugi najčešći oblik.
Kako CT skeniranje funkcionira
CT skener koristi rendgenske zrake, ali za razliku od klasičnih rendgenskih snimaka, izvor zrake se motorno rotira oko tijela pacijenta, pružajući mnogo detaljniji prikaz. Ove snimke su ključne u dijagnosticiranju mnogih ozbiljnih stanja, uključujući rak i traume.
Rizici i prednosti CT skeniranja
Međutim, kao i kod svih medicinskih intervencija, postoje rizici. Rendgenske zrake su oblik ionizirajuće radijacije koja može uzrokovati oštećenje DNK, povećavajući rizik od nekontroliranog rasta stanica, a time i od razvoja tumora. Stručnjaci sugeriraju da se kliničari moraju suočiti s ovim rizicima i procijeniti koristi od skeniranja, posebno kod trudnica i pacijenata s dugotrajnim zdravstvenim stanjima.
Dr. Doreen Lau iz Brunel Sveučilišta napominje da rezultati istraživanja, iako korisni, mogu varirati među zemljama, jer različite nacije imaju različite kriterije za propisivanje CT skeniranja.
Izjava stručnjaka
Prema profesorici Stephen Duffy, emeritus profesorici za probir raka na Queen Mary Univerzitetu, liječnici ne propisuju CT preglede bez potrebe. Smatra da prednosti u dijagnostici i liječenju bolesti nadmašuju vrlo mali porast rizika od raka.
Mitigacija rizika
Autori studije, Richman i Katz, ističu da su u proteklih nekoliko desetljeća stope CT skeniranja značajno porasle zbog njihove brzine i lakoće korištenja, no sugeriraju da bi alternativne metode, poput ultrazvuka i MRI-a, mogle biti prikladne u određenim slučajevima. Također, postoje načini smanjenja doze radiacije tijekom snimanja.
Zaključak
Iako rezultati studije ističu potrebu za stalnom pažnjom na dugotrajno izlaganje radijaciji, važno je napomenuti da CT skeniranje ne smije biti odbojno za pacijente. Društva i stručnjaci naglašavaju važnost točne komunikacije o prednostima i rizicima CT-a kako bi se zaštitila javnost i omogućila pravovremena dijagnoza raka. Kroz odgovarajući pristup, koristi CT skeniranja mogu znatno nadmašiti potencijalne rizike.