COVID zatvorenici su omeli ključnu vještinu među mladima

Utjecaj COVID-19 Pandemije na Razvoj Dječje Socijalne Kognicije

Unatoč tome što želimo zaboraviti teške trenutke lockdowna, utjecaj COVID-19 pandemije imao je trajne posljedice na naše društvo. Istraživanja sada otkrivaju značajan utjecaj lockdowna na ključnu vještinu kod djece – socijalnu kogniciju.

Što je socijalna kognicija?

Socijalna kognicija je sposobnost razumijevanja ponašanja drugih. Omogućuje nam da tumačimo i predviđamo postupke drugih ljudi, što je ključno za uspostavljanje pozitivnih odnosa i učinkovitu komunikaciju. Nažalost, čini se da su lockdowni, socijalno distanciranje i zatvaranje škola – iako potrebni za suzbijanje širenja COVID-19 – negativno utjecali na razvoj socijalne kognicije kod predškolske djece, posebno onih iz obitelji s nižim socioekonomskim statusom.

Istraživanje s Kalifornijskog Sveučilišta

Tim istraživača sa Kalifornijskog Sveučilišta u Mercedu došao je do ovog zaključka usporedbom podataka o djece u dobi od tri i pol do pet i pol godina koja su prikupljena prije i nakon pandemije. Podaci su se odnosili na fenomen poznat kao razumijevanje lažnog vjerovanja, odnosno sposobnost spoznaje da i drugi ljudi mogu biti u krivu.

Jedan od zadataka u istraživanju uključivao je lutku po imenu Piggy, koja je stavila igračku u jedan od dva kontejnera prije nego što je otišla. Kada je Piggy otišao, druga lutka, Doggy, premjestila je igračku u drugi kontejner. Istraživači su potom pitali dijete koji kontejner bi Piggy provjerio. Djeca s odgovarajućim socijalnim kognitivnim vještinama shvatila bi da Piggy odabire prvi kontejner, iako su znala da se igračka nalazi u drugom kontejneru.

Prema riječima glavne autorice Rose Scott, profesorice psihologije na Kalifornijskom Sveučilištu, zapanjujuće je bilo vidjeti pad u učinku djece. “Na jednom od zadataka u mom laboratoriju, djeca testirana prije pandemije mogla su proći na testu već sa 2,5 godine. Nakon lockdowna, vidjeli smo 5-godišnjake kako ne prolaze,” izjavila je Scott.

Statistika i Uslovi

Od četiri do pet testirane 5-godišnje djece prije lockdowna uspješno je završilo test, dok je samo 63 posto djece iz post-lockdown grupe prošlo. U obiteljima s nižim prihodima taj je postotak pao na 51 posto. Dok istraživanje nije utvrdilo razloge za ovu razliku, prethodna istraživanja sugeriraju da su lockdowni omogućili obiteljima s višim prihodima dodatno vrijeme za individualni rad s djecom, što je imalo pozitivan učinak na djetetov razvoj.

Posljedice na dugoročno

Prema Scott, djeca koja nemaju ove osnovne vještine mogla bi imati poteškoća u socijalizaciji s vršnjacima i akademskom uspjehu u kasnijim godinama. “Razmislite o tome što dijete treba učiniti kako bi komuniciralo s drugima u učionici. Žele imati prijatelje, ali moraju uzeti u obzir i perspektive drugih kako bi ostvarili učinkovite socijalne interakcije,” dodaje Scott.

Među izazovima s kojima se djeca suočavaju u interakciji je sposobnost zadržavanja više točaka gledišta. “Na primjer, ‘Znam da želiš igrati ovo sada, ali ja zaista želim igrati ono.’ To je sposobnost držanja tih dviju perspektiva u mislima i dalje interakciju,” objašnjava Scott.

Završne Misli

Ovo nije prvo istraživanje koje ukazuje na utjecaj lockdowna na zdravlje i razvoj djece. S povećanjem nedostataka u razvoju i promjenama u mozgu tinejdžerica, sve više izgleda da je pandemija COVID-19 ostavila trajne posljedice na djecu i mlade. Istraživanje je objavljeno u časopisu Scientific Research.

Važno je prepoznati i odgovoriti na ove izazove kako bismo podržali razvoj naše djece i poboljšali njihovu budućnost.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

OnePlus Open 2 se šuška da dobiva nadogradnju kamere koju čak ni Samsung Galaxy S25 Ultra nema.

Next Post

Krvna energija prstiju daje lutajućim salamanderima savršeno uzletanje i slijetanje

Related Posts