Otkrića o Trojanskom ratu: Povijest koja je oblikovala civilizaciju
Arheolozi sve više tvrde da Trojanski rat nije bio samo mit, već je predstavljao vrhunac epskog niza ratova koji su završili propadanjem tri civilizacije iz brončanog doba. Ovaj sukob često se naziva “Svjetskim ratom nula”, a napreduje se u razumijevanju malo poznate kulture koja je bila u njegovom središtu.
Arheološki dokazi i Ilijada
Homereva Ilijada prepuna je bogova i magičnih elemenata, što je često vodi do stavljanja u žanr fantazije. Ipak, istraživanja na lokalitetu Hisarlik, koji se identificira kao drevni Troj, donijela su dokaze o postojanju ovog grada. Geografske značajke oko njega podudaranje su onima koje je Homer opisivao.
Luwijska civilizacija i njeni suparnici
Tim istraživača smatra da je Troja bila dio Luwijske civilizacije, koja je dominirala zapadom današnje Turske u brončanom dobu. Međutim, niz ratova, uključujući Trojanski rat, uništio je Luwijce i njihove susjede. Mračno doba koje je uslijedilo ostavilo je malo tragova, pa većina informacija o Luwijcima dolazi iz arheoloških iskapanja.
Studije Luwijaca i njihova uloga u povijesti
Kako bi se objedinjavali ovi nalazi, osnovan je web sajt Luwian Studies. Ova platforma ima za cilj “promovirati istraživanje kultura drugog tisućljeća pne u zapadnoj Maloj Aziji.” Najzanimljiviji aspekt Luwijskih istraživanja je mogućnost da ona mogu objasniti široku propast civilizacije oko istočnog Mediterana na kraju brončanog doba.
Teorija o ujedinjenju kraljevstava
Prema teoriji koju u nastavku možete pogledati, rastrojene Luwijske kraljevine ujedinile su se kako bi zbile Hetsku imperiju, rušeći jednu od velikih civilizacija regiona. Njihov uspjeh na jednom frontu ubrzo je zatim doveo do rata s koalicijom grčkih kraljevstava, Mikenjanima. Konačni uspjeh Grka doveo je do pljačke Troje i uništenja Luwijske alijanse.
Posljedice dugotrajnog sukoba
Troškovi tako dugog rata bili su ogromni za Grke. Dr. Eberhard Zangger, predsjednik Luwian Studies, sugerira da su se mnogi vladari vratili u razorenim kraljevstvima. U usporedbi s Junakom Odisejem iz Homerove druge velike poeme, oni nisu imali pomoć božice, što je dovelo do kaosa. Iako je regija pogođena ovim sukobima mala u odnosu na planetu, Zangger naglašava da je onima koji su bili pogođeni izgledalo kao da je veći dio svijeta u ratu, što ga je potaknulo da ove bitke nazove “Svjetski rat nula”.
Skepticizam arheologa
Iako Zangger već dvije decenije promovira svoje ideje, priznaje da njegova teorija nije dokazano. On ukazuje na dokaze da je zapadna Turska prema kraju brončanog doba bila jedna od najgušće naseljenih regija na Zemlji, s velikim gradovima koje tek počinjemo istraživati. U nedostatku značajnih prirodnih katastrofa u to vrijeme, rat se čini najvjerojatnijim uzrokom gotovo istovremenog pada tri velike civilizacije.
Završna misao
Čak i ako je priča samo djelomično istinita, ona doprinosi nedavno otkrivenim dokazima o njemačkom bojištu zapanjujuće veličine, otkrivajući kako je kasno brončano doba bilo daleko krvavije nego što se prije priznalo. Ovaj konflikt također naglašava neobičnost nedavne europske stabilnosti. Njihova priča ostaje između ekshumacije i otkrića, a na nama je da istražimo i razumijemo te povijesne zavrzlame.