Gdje je pokopana kraljica Boudicca? Misterij njezinog konačnog počivališta
Ostaci kraljice Boudicce i njezina grobnica nikada nisu pronađeni, iako su mnoge teorije o njezinu posljednjem počivalištu predložene. Preporučeni lokacije variraju, od Stonehengea i restorana McDonald’s do prostora ispod željezničke stanice King’s Cross u Londonu. Boudicca je bila kraljica drevnoga britanskog plemena Iceni, poznata po vođenju hrabrog – ali Neuspješnog – ustanka protiv osvajačkih snaga Rimskog Carstva 60. godine nove ere. Često prikazana s vatrenom crvenom kosom na vrhu konjskog kola, njezina priča postala je simbol slobode i pobune u britanskoj narodnoj povijesti.
Kratak pregled povijesti kraljice Boudicce
Unatoč ogromnoj povijesnoj i kulturnoj ostavštini, mnoge stvari iz Boudiccinog života ostaju nepoznanice. Smatra se da je umrla 60. ili 61. godine nove ere. Drevni rimski povjesničar Tacitus je tvrdio da su ona i njezine kćeri popile otrovni napitak i počinile samoubojstvo, dok je grčki povjesničar Cassius Dio napisao da je umrla od bolesti i da joj je priređen sahrana dostojna kraljice. Bez obzira na to kako je preminula, mjesto njezina pokopa ostaje nepoznato.
Teorije o grobnom mjestu kraljice
Jedna od najčešćih priča je da je ona pokopana ispod Perona 9 ili 10 na King’s Cross Stanici. Jesu li to možda Peroni 9 i ¾? Ova teorija temelji se na knjizi koju je 1937. godine napisao Lewis Spence, a u kojoj se tvrdi da je Boudicca svoju posljednju bitku vodila na mjestu današnje stanice. Iako Spence nikada nije sugerirao da je ona pokopana na tom mjestu, priča je postala popularna u poslijeratnoj Britaniji. Međutim, ne postoje arheološki dokazi koji bi sugerirali da je Boudicca tu sahranjena.
- Teorija o Hampstead Heath: Druga teorija sugerira da je umrla i pokopana negdje drugdje u Londonu, u Hampstead Heathu. Unutar parka nalazi se okrugli tumul koji mjeri oko 36 metara u promjeru i 3 metra u visini, poznat kao “Boudiccina grobnica”. Takvi grobni humci bili su uobičajeni u mnogim kulturama željeznog doba Europe, ali arheološka istraživanja sugeriraju da ovaj humak vjerojatno nema veze s Boudicccom.
- Stonehenge: U 1624. godini povjesničar Edmund Bolton predložio je da je Stonehenge izgrađen kao Boudiccina grobnica. Ova ideja, iako fantastična, nije potkrijepljena činjenicama. Datiranja ugljikom su pokazala da su rocks Stonehengea znatno stariji od Boudicce.
- Ponovni pregled u Birminghamu: Godine 2006., arheolozi su otkrili rimsku kolekciju ostataka pokraj McDonald’sa u Birminghamu, što je dovelo jednog povjesničara da nenametljivo sugerira da bi to moglo biti mjesto bitke koju je vodila Boudicca. Međutim, većina stručnjaka bila je skeptična.
- Grobnice Birdlip: Jedan od najozbiljnijih argumenata dolazi iz grobnica Birdlip u Gloucestershireu, otkrivenih 1879. godine. U ovom nalazu bile su nazočne neke od najboljih primjeraka keltske umjetnosti. Među otkrićima bili su i skeletni ostaci žene iz prvog stoljeća nove ere – može li to biti Boudicca? Nažalost, konkretni dokazi opet nedostaju.
Budućnost istraživanja
Teško je reći hoće li ostaci kraljice Boudicce ikada biti pronađeni, a još važnije, kako će netko dokazati da su to doista njezine kosti. Bez obzira na to, uvijek će se pojavljivati nove teorije o njezinom mogućem grobnome mjestu. S godinama, priče o ovom legendarnom liku samo će rasti i razvijati se, ostavljajući nas s pitanjem: gdje je kraljica Boudicca završila svoj povijesni put?
Zaključak
Misterij kraljice Boudicce ostaje duboko ukorijenjen u britanskoj povijesti. Bez obzira na sve predložene lokacije i teorije, jedno je sigurno – njezina priča će nastaviti inspirirati buduće generacije, potičući nas da istražujemo njezin neki davni put i borbu za slobodu.